Dzisiaj odbyła się konferencja dotycząca kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Poznaliśmy na niej plany dotyczące m.in. otwarcia galerii handlowych.

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach. Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności. 

4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie - na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe. To luzowanie obejmie również ważną dziedzinę w służbie zdrowia jaką jest rehabilitacja. Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, by uruchomić rehabilitację od 4 maja. 

Uruchamiamy częściowo instytucje kultury - w konsultacji z organami założycielskimi - biblioteki, muzea, galerie sztuki.

Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci - wydajność służby zdrowia.

 

źródło: Kancelaria Premiera

Udostępnij Drukuj E-mail