Tekst i zdjęcia: Piotr Dziki

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział w Żywcu po raz kolejny uczestniczył w Ogólnopolskiej Akcji „Noc Sów” organizowanej przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie i propagującej wiedzę nt. występujących w naszym kraju sów, ich biologii oraz pojawiających się dla tego gatunku zagrożeniach. Uczniowie szkół uczestniczący w akcji, podczas warsztatów przyrodniczych, poznali m.in. tradycje i zwyczaje słowiańskie związane z sowami, dowiedzieli się jak sowy przystosowane są do nocnego tryby życia oraz jakie gatunki sów występują w Polsce, a jakie spotkać możemy na obszarze Żywieckiego PK, PK Beskidu Małego i PK Beskidu Śląskiego. Uzupełnieniem warsztatów był odsłuch głosów sów oraz projekcja filmu o sowach. Na zakończenie każda grupa uczestnicząca w warsztatach wykonywała wspólnie własną, dużą i wielobarwną sowę.

Nieco innych charakter miały warsztaty dla osób indywidualnych, które odbyły się w godzinach wieczornych, a całość urozmaiciła prelekcja zaproszonych specjalistów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów.

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką sów, warsztaty przyrodnicze pozostaną na stałe w ofercie edukacyjnej ZPKWŚ w Żywcu, na które zapraszamy przez cały rok.

W tegorocznej już VIII edycji uczestniczyło ponad 180 osób.

 

{gallery}Sowy2019{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail