"Morza szum, ptaków śpiew
Brzydkie śmieci pośród drzew"

Czy ktokolwiek chciałby żeby tak brzmiał tekst tej piosenki? Jeśli śmieci w lesie miałyby być bohaterami jakiejkolwiek opowieści, wolelibyśmy by grały role potworów, na które polują wiedźmini. W bestiariuszu tym znalazłyby się: plastikowa butelka, papierek po batonie, puszka po piwie i jednorazowy przenośny grill. Wyjątkowo częste okazy w lasach i na łąkach kraju nad Wisłą.
Od lat organizujemy akcję "Czyste Beskidy" i zapraszamy na górskie szlaki wszystkich chętnych do wspólnego sprzątania. Od lat również działają w Polsce podobne projekty angażujące dzieci i młodzież. W tym roku z powodu koronawirusa akcje te nie odbyły się albo ich los wisi na włosku.
Zaczęliśmy się jednak zastanawiać czy naprawdę trzeba zwołać wielkie pospolite ruszenie uzbrojonych w worki i rękawiczki wojowników, a potem ofiarować im łupy w postaci koszulek lub innych orderów, by zachęcić ludzi do porządków w przestrzeni, w której tak lubią spędzać wolny czas? Za którą tak tęsknili w czasie kwarantanny?
Zdecydowaliśmy się zrobić coś innego, a z promocją tej inicjatywy przenieść w kolejne miejsce, w którym ludzie uwielbiają spędzać czas – do Internetu!

Oto co proponujemy:
– weźcie rodzinę na spacer i zamiast zbierać pokemony, upolujcie parę okazów ze śmieciowego bestiariusza!
– wybierzcie się na śmieciobranie i zaśpiewajcie dorodnym, czającym się w lesie okazom: "A kiedyś cię znajdę"!
– zróbcie coś dobrego dla siebie – by cieszyć oczy niezmąconym pięknem krajobrazu i by ocalić zwierzęta przed "śmieciowym jedzeniem"!
– zróbcie coś dobrego dla następnych pokoleń, by nie musiały śpiewać śmieciowych piosenek!

Nie chcemy tworzyć kolejnej wyjątkowej i jednorazowej akcji. Chcemy zacząć budować społeczny nawyk i uczynić zbieranie śmieci elementem codzienności, która nie wymaga bohaterstwa. Bez oglądania się na nikogo. Bez orderów, nagród i dyplomów. Potrzebujemy Waszego zaangażowania. Nie szukamy "ambasadorów akcji", szukamy zwykłych-niezwykłych ludzi, którzy pokażą innym jakie to może być proste i dobre.
Wielkie huragany rodzą się ponoć od trzepotania skrzydeł motyla. Bądźcie z nami tymi skrzydłami! Niech skończy się epoka "ośmiecenia".
Przyłącz się do nas i powiedz znajomym:
Ja też zbieram! Mam już całą kolekcję!
A jeśli chcesz poczuć się jak bohater to bądź jak Wiedźmin i oczyść las z potworów!

Pomóżcie nam dotrzeć do innych udostępniając fotkę z polowania na śmieci z hasztagiem: #ośmieceni

Z góry serdecznie dziękujemy!
Czyste Beskidy

__________________
tekst: Magda Ostrowska
fot. Dominik Imielski fotograf

www.czystebeskidy.com

 

Udostępnij Drukuj E-mail