Choć flaga Polski wydaje się być tak prosta, okazuje się być pod względem wymiarów technicznych całkiem skomplikowana. Najważniejsze jest jednak to, że te dwa pasy są dla całego narodu wielkim symbolem jednoczącym nas wszystkich.

Czy wiecie że, istnieje "Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych", która prezycuje odcienie białego i czerwonego na naszej fladze? Właściwe kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Choć nie zawsze tak było .Od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Kolory flagi są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza - białego orła na czerwonym tle. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole (i dlatego poprawnie mówi się, że flaga jest biało-czerwona). Jeżeli jednak wieszamy flagę pionowo, to oglądając ją z przodu biały kolor musi znaleźć się po lewej stronie.

Natomiast „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” reguluje, że długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli nie spełnia tych wymagań, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.

Każdy może używać barw Rzeczypospolitej Polskiej - zwłaszcza, jeżeli chodzi o chęć podkreślenia znaczenia państwowej uroczystości. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, nie wolno umieszczać napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.

Ponad 50 krajów świata obchodzi święto na cześć swoich barw narodowych. W Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy 2 maja - od 2004 roku.Istnieje także specjalna nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. Nazywa się weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew. Uznaje się ją za dyscyplinę pomocniczą historii powiązaną z heraldyką.

Wszystkim Polakom, dużym i małym, z okazji Dnia Flagi RP, składamy najlepsze życzenia!

źródło: niepodlegla.gov.pl

Udostępnij Drukuj E-mail