Projekt edukacyjny „Dni folkloru” to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Ma na celu edukację społeczeństwa, w tematyce związanej z kulturą regionu Żywiecczyzny.

Realizując projekt „Dni Folkloru” postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na kulturze górali żywieckich, których barwność tradycji rozpoznawana jest w całej Polsce a nawet i na świecie, o czym może świadczyć międzynarodowy charakter festiwali folklorystycznych, odbywających się na terenie naszego powiatu, przykładowo Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Sam projekt polegał na realizacji kilku odcinków, w których z osobna podejmowaliśmy się analizy różnego rodzaju wątków związanych właśnie z tradycjami, kulturą, czy życiem codziennym górali żywieckich z przełomu XVII, XVIII i XIX wieku. Prezentacja strojów, muzyka, czy poznanie, tego czym była gwara góralska i czy nadal się jej używa, to tylko niektóre ciekawostki, które będziecie państwo mogli obejrzeć i usłyszeć w naszych filmach. Chciałbym również wspomnieć, że projekt w całości został zrealizowany przez młodzież, co myślę jest wartę uwagi. Mieliśmy okazję gościć uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu, czy chociażby z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bielsku – Białej. Warto również zwrócić uwagę, że logo naszego projektu zostało zaprojektowane przez uczennicę naszej szkoły Milenę Bąk i jest to jej autorskie dzieło, a zadania montażu, tworzenia scenografii oraz nagrania podjął się absolwent naszej szkoły, Wiktor Martosz. Współpracę podjęliśmy również z Reprezentacyjnym Folklorystycznym Zespołem Pieśni i Tańca miasta Żywca „Ziemia Żywiecka" 

Jakub Mieszczak – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Udostępnij Drukuj E-mail