Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zaprasza gminy do udziału w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom. 

Celem konkursu jest zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie rowerowych imprez, wydają rowerowe mapy i przewodniki.

Konkurs ma za zadanie wspierać i nagradzać działania związane z:

 1. Inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, tzn.: szlaki, ścieżki i drogi rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stojaki dla rowerów w miejscach użyteczności publicznej (dworce PKP, PKS, urzędy, parki itd. miejsca noclegowe, postojowe, itp.).
 2. Promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gminy i innych portalach.
 3. Popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek.
 4. Wskazaniem konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów (np. kamizelki odblaskowe, oświetlenie, znakowanie, jazda w kaskach).

Gminy zostaną podzielone na następujące kategorie konkursowe:

 • gmina do 10.000 mieszkańców,
 • gmina do 20.000 mieszkańców,
 • gmina do 40.000 mieszkańców,
 • gmina do 100.000 mieszkańców,
 • gmina powyżej 100.000 mieszkańców.

Zgłoszenia gmin do konkursu dokonują turyści kolarze na postawie karty zgłoszenia, która dostępna jest tutaj. Wypełnioną kartę zgłoszenia należy przesłać w formie elektronicznej pod adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 lipca 2020 roku. Organizatorzy konkursu prześlą zgłoszonym gminom link do elektronicznego formularza, w którym to gminy szczegółowo opiszą zrealizowane inwestycje w okresie od 1 lipca 2019 do 30 czerwca 2020 r. oraz informacje o innych działaniach uzasadniających starania o certyfikat.

Wypełnioną kartę potwierdzającą, gminy przesyłają elektronicznie do 18 sierpnia 2020 r.

Nagrody:

 • gmina, która uzyska trzykrotnie certyfikat „Gmina przyjazna rowerzystom”, może ubiegać się o Grand Prix;
 • każda gmina biorąca udział w konkursie będzie mogła podczas targów Bike-Expo (17–19 września 2020 r., Kielce) prezentować się i promować pod kątem turystycznym na stoisku „Gmina przyjazna rowerzystom” lub na stoisku własnym 6 m2;
 • dla laureatów konkursu przewidziano udział w wieczornym bankiecie 17 września 2019 r. podczas Targów Rowerowych Bike-Expo w Kielcach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Związek Powiatów Polskich.

Więcej informacji na stronie: http://www.narowerze.pttk.pl/GPR_2020

źródło: Starostwo Powiatowe

Udostępnij Drukuj E-mail