Wielkimi krokami zbliża się wspaniałe święto folkloru – 57. TKB „Trwajmy w tradycji”, które potrwa od 25 lipca do 2 sierpnia 2020, głównie w intrenecie, chociaż nie tylko... Jednak mimo, że zespoły folklorystyczne bardzo tęsknią za występami przed publicznością, nadal nie mogą zatańczyć ani obyrtki, ani hajduka, ani siustanego z powodów wszystkim znanych.

Brygida Sordyl i Zofia Sordyl. Foto Daniel Franek

Dlatego w 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line biorą udział wyłącznie: kapele (ponad 20), liczni instrumentaliści i śpiewacy ludowi (w tym „mistrz i uczeń”) oraz grupy śpiewacze (ponad 60). To łącznie ponad 600 uczestników, głównie z województw śląskiego i małopolskiego. Natomiast nie będzie w tym roku zespołów prezentujących w żywieckim amfiteatrze tańce i obrzędy. – Zdając sobie sprawę z tego, że nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania twórcy z odbiorcą, chcieliśmy stworzyć choćby namiastkę przeprowadzanego co roku FFGP. Ale ogromna ilość zgłoszeń, pięknie nagranych, niejednokrotnie w górskiej scenerii, pokazała nam, jak bardzo potrzebne są takie konkursy. Wykonawcy pragną dzielić się swoją pasją, grać i śpiewać góralskie nuty. To dla nich ogromna wartość. Widać to wyraźnie teraz, w czasie pandemii, kiedy próby zostały zawieszone – mówi Magdalena Koim – dyrektor programowo-artystyczna TKB. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs on-line.

Zainteresowanie, jakie wzbudził, pokazuje nam, że warto było to zrobić – dodaje. Paradoksalnie, to właśnie dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Zgłosiły się tak naprawdę obie. Te niezwykle utalentowane bliźniaczki to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga. Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy. – Zadzwoniły do mnie i spytały, czy bym ich nie nagrała. Pomogłam też wypełnić karty zgłoszeniowe – opowiada Brygida Sordyl, góralska śpiewaczka, kierowniczka Zespołu Regionalnego Lipowianie z Lipowej, etnomuzykolog. – Józia nie byłaby w stanie wystąpić, chociażby ze względu na upały. Widać było jej radość, że znowu może wystąpić i że jest potrzebna. Ostatecznie to nagranie w domu okazało się dużym ułatwieniem.

Grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego Lipowianie. Foto: Daniel Franek

Śpiewanie podczas FFGP zawsze było dla nich poruszające. Kilkanaście godzin materiałów, zrealizowanych niejednokrotnie w pięknych górskich plenerach, obejrzy, a następnie oceni komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca, muzykolog), Zbigniew Wałach (muzyk), Aleksander Smaga (muzyk), Przemysław Ficek (muzyk), Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz komisji). Ocenie podlega przede wszystkim zgodność z najważniejszymi cechami muzyki danego regionu. Podczas koncertu laureatów 2 sierpnia o godz. 18.00, który zostanie wyemitowany na stronach internetowych (tkb.art.pl, Facebooku i YouTube) usłyszymy grę na wielu unikatowych instrumentach ludowych, również pasterskich, takich jak żywieckie i zakopiańskie dudy, trombity, skrzypce, fujarki, okaryny. Będzie to wydarzenie warte uwagi wszystkich, którzy cenią sobie brzmienie autentycznej, dawnej muzyki ludowej.

Męska Grupa Śpiewacza Zbyrcok. Kadr z nagrania.

W tym roku w konkursie biorą też udział m.in. Antoni Gluza ze Szczyrku – tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, góralski muzyk, instrumentalista i wirtuoz gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich; Monika Wałach-Kaczmarzyk – niezwykle utalentowana góralska multiinstrumentalista i śpiewaczka z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, liderka Kapeli Góralskiej Jetelinka, założycielka zespołu Czadeczka z Jaworzynki; Krzysztof Trebunia-Tutka – lider zespołu Trebunie-Tutki, multiinstrumentalista, dudziarz po ciupadze, bo jak sam mówi koza to jego dziedzictwo rodzinne (zob. dudziarze.pl), a także architekt i pedagog oraz konferansjer TKB. Konkurs tradycyjnego grania i śpiewania od lat organizowany jest podczas TKB jako część Festiwalu Folkloru Górali Polskich na żywieckim Rynku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Podczas 57. TKB „Trwajmy w tradycji”, codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program zaprezentuje tam inna estrada TKB (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna). Niektóre materiały transmitowane będą na żywo. Natomiast o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do internetu na cykl koncertów prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB. Zobaczmy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat. Więcej informacji wkrótce.

źródło: Informacja prasowa

Udostępnij Drukuj E-mail