Idealny ręcznik to taki, który pomimo wielokrotnego prania nadal pozostaje miękki i dobrze chłonie wilgoć. Aby zachować jego pierwotne właściwości, intensywny kolor oraz świeży zapach, warto przestrzegać prostych zasad dotyczących prania ręczników.

Pranie nowego ręcznika

Nowe ręczniki kąpielowe wyglądają wprawdzie bardzo zachęcająco, ale przed pierwszym użyciem należy je wyprać. Pozwoli to tkaninie lepiej chłonąć wilgoć, poza tym w ten sposób pozbędziemy się wszelkich składników chemicznych użytych przy produkcji . Ponadto dzięki praniu zniknie też brud i kurz nagromadzony podczas przechowywania produktu w sklepie lub w trakcie transportu. Poleca się także namaczanie  przed pierwszym praniem. 24-godzinny proces sprawia, że włókna bawełniane otwierają się, co zwiększa możliwości absorpcji wilgoci.

Temperatura i program prania

Informacja o tym, w jakiej temperaturze należy prać nasze ręczniki kąpielowe, znajduje się na metce produktu. Najczęściej w przypadku ręczników bawełnianych jest to zakres od 40°C do 60°C. Poleca się pranie w jak najwyższej dozwolonej temperaturze. Pozwoli to na usunięcie bakterii i wirusów, co zwiększy higienę użytkowania. Nie zaleca się jednak wygotowywania ręczników, ponieważ zbyt wysoka temperatura niszczy materiał oraz przyczynia się do utraty miękkości.

Ręczniki łazienkowe pierzemy w delikatnym programie, nie ustawiamy wirowania lub korzystamy z niższych obrotów. Program powinien być na tyle długi, by poradzić sobie z zabrudzeniami. Ręczniki są duże i ciężkie, dlatego wymaga to czasu. Ważne jest segregowanie ręczników według kolorów, dzięki temu jasne ręczniki nie zszarzeją, a kolorowe na dłużej zachowają intensywne barwy. Ręczniki pierzemy osobno, nie mieszamy z inną odzieżą lub bielizną. Ponadto ładujemy je tylko do połowy bębna, w przeciwnym wypadku mogą się nie doprać lub niedokładnie wypłukać.

W czym prać ręczniki kąpielowe?

Proszek do prania gorzej się wypłukuje, dlatego zaleca się prać ręczniki w żelu lub płynie do prania, ewentualnie w kapsułkach piorących. Nie należy przesadzać z ilością detergentu, może on posklejać włókna i ręcznik straci swoją higroskopijność. Dlatego przed praniem, warto sprawdzić, jakiej ilości środka piorącego potrzebujemy. Miękkości ręcznika, na której najbardziej nam zależy, nie uzyskamy, stosując środki zmiękczające. Dodanie płynu do płukania przyniesie wręcz przeciwny efekt – ręcznik stanie się twardy i szorstki. Zamiast płynu warto użyć białego octu, który wlewamy bezpośrednio do dozownika na płyn w ilości ½ szklanki. Pomoże to zwiększyć chłonność, a także odświeżyć zapach tkaniny.

Stosując podstawowe zasady prania ręczników, możemy zachować ich walory użytkowe i funkcje dekoracyjne. Pozwoli to dłużej cieszyć się intensywnymi barwami lub nieskazitelną bielą oraz przytulną miękkością naszych ręczników.

Udostępnij Drukuj E-mail