Według obowiązujących w Polsce przepisów odpady muszą być odpowiednio utylizowane, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska naturalnego. Przepisy określają również, jak należy postępować z gruzem.

Gdzie należy wyrzucić gruz?

Gruz może być jednolity, na przykład betonowy, ceglany, ale również może stanowić zmieszane odpady powstałe po remontach, budowie, modernizacji czy pracach wyburzeniowych. Często może zawierać szkodliwe substancje, na przykład pozostałości po chemii budowlanej. Zgodnie z przepisami, gruz w ilościach wskazujących na samodzielny remont należy oddawać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tego typu punkty znajdują się w każdym mieście i gminie. Odpady do PSZOK-u można oddać bez opłat, ale konieczne jest ich samodzielne dostarczenie. Osoby, które nie posiadają własnego samochodu dostawczego, przyczepy, mogą je wypożyczyć. Jest także jeszcze jedna metoda, aby pozbyć się gruzu – skorzystanie z usług firm, które zajmują się jego odbiorem.

Wynajem kontenerów na gruz

Kontenery na gruz to pojemniki przeznaczone na odpady tego typu. Są one dostarczane bezpośrednio pod adres klienta, który następnie może je uzupełnić odpadkami, na przykład podczas prowadzonego remontu czy po pracach wyburzeniowych. Dostępne kontenery to szeroka gama różnych pojemników. Najmniejsze z nich mają około 3 metrów sześciennych, natomiast największe nawet ponad 7 metrów sześciennych. W przypadku mniejszych ilości gruzu można zamówić także worek typu Big-Bag o mniejszej pojemności. Wynajem kontenerów na gruz jest bardzo prosty. Aby kontener został podstawiony pod wskazany adres, należy skontaktować się z firmą – telefonicznie, online, a następnie firma może nawet tego samego dnia go dostarczyć. Gdy kontener zapełni się, wystarczy ponownie skontaktować się z firmą, która odbierze go i odpowiednio zutylizuje odpadki. Osobom chcącym zamówić kontener na gruz Gliwice także udostępniają taką usługę – wystarczy tylko skontaktować się z firmą świadczącą tego typu usług, aby zamówić kontener pod wskazany adres. Podsumowując, kontenery na gruz to najlepszy wybór wtedy, gdy prowadzone są prace, podczas których powstają tego typu odpadki. Można następnie od razu usuwać je do kontenera, a firma, która go dostarczyła, wywiezie go i odpowiednio zagospodaruje.

Udostępnij Drukuj E-mail