Około 120 wolontariuszy: dorośli, młodzież i dzieci z różnych stron Polski dotarło do Rajczy, by wziąć udział w akcji Czyste Beskidy. Na starcie o godz. 9.00 czekały na uczestników pyszne pączki z piekarni Ujsoły, a na mecie ciepła kawa, herbata i bułka z dżemem z jabłek, które przygotował Gościniec Rajec. Każdy z uczestników Czystych Beskidów otrzymał pakiet startowy tj. opaskę na rękę, worek na śmieci, rękawiczki oraz białą koszulkę z logiem Czyste Beskidy.

Przed ruszeniem na szlaki rozgrzewkę przeprowadziła biegaczka i trenerka personalna Klaudia Sporek. Imprezę zabezpieczał GOPR Beskidy oraz Pogranicze bez Barier.

Ze względu na to, że powyżej 800 n.p.m. zalega miejscami nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu organizatorzy imprezy zaproponowali do wyboru 6 nowych tras, które prowadziły na niższych wysokościach o różnym stopniu trudności. I tak trasy przebiegały następująco:

1. Start: Rajcza przez: Compel, Wilcze Gronie. Meta: Nickulina. Szlaki: czarny, żółty.

2. Start: Milówka (start na końcu Prusowa) przez: Hala Boracza. Meta: Nickulina. Szlaki: zielony, niebieski.

3. Start: Kamesznica przez Fajkówka (czarnym szlakiem), odbicie na zielony, Kamesznica Złatna Bacówka Meta: Kamesznica

4. Start: Złatna kapliczka, drogą rowerową na Zapolankę, odbicie na żółty szlak. Meta: Nickulina.

5. Start: Sól przez Rachowiec (czerwonym szlakiem) Meta: Zwardoń Dworzec PKP

6. Start: Glinka Granica przez Krawców Wierch (czarny, żółty). Meta: Glinka koło szkoły.

Każda trasa miała swojego opiekuna - przewodnika. Konkursowa i koncertowa część wydarzenia odbyła się na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego - OEE w Rajczy-Nickulinie od godz. 16.00. Zagrał zespół Besquidians oraz Akurat. Szkolne Schronisko Młodzieżowe - OEE w Rajczy-Nickulinie przygotowało dla wszystkich osób, biorących udział w akcji Czyste Beskidy darmowy bigos, grochówkę oraz kawę i herbatę.

W licznych konkursach drużynowych dla dzieci i dorosłych nagrodami były m.in. koszulki z kolekcji Korona Ziemi wykonane z ekologicznej bawełny organicznej certyfikowanej przez OCS oraz wspaniałe wielofunkcjonalne bandany.

Zdjęcia Magdalena Sporek

{gallery}czystebeskidy2016{/gallery}


Inne artykuły