„Most Pamięci”.  Niezwykła inicjatywa, którą podjęło kilku pasjonatów motocykli i naszej trudnej, a zarazem niezwykłej polskiej historii.

Koordynator grupy – Włodzimierz Lach – związany z Rajczą, sam mówi o głównym motywie działania „Mostu Pamięci”: „Nie wstydzimy się mówić, że jesteśmy Polakami, nie wstydzimy się pokazywać trudnej historii Polski i Polaków. Mnóstwo Rosjan ma historię trochę wypaczoną. Wiemy, że reżim stalinowski zabił o wiele więcej Rosjan niż naszych rodaków. Tak naprawdę wymordował zarówno Rosję, zwłaszcza tę inteligentną, jak i Polaków – tylko że my jesteśmy mniejszym krajem”.

Celem ich motocyklowych wypraw jest uczczenie pamięci więźniów politycznych, wywiezionych w latach 40-tych do łagrów w Rosji.

11 listopada uczestniczyliśmy w uroczystości odsłonięcia popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego, która miała miejsce na skwerze obok Starostwa Powiatowego w Żywcu. Głównym pomysłodawcą i wykonawcą pomnika jest Włodzimierz Lach. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem Roty i złożeniem kwiatów przez m. in. Starostę Żywieckiego Andrzeja Kalatę, Burmistrza Miasta Żywca Antoniego Szlagora i Poseł Małgorzatę Pępek. Warto podkreślić, iż pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w całości jest sfinansowany przez „Most Pamięci”.

W rozmowie z nami Włodzimierz Lach zaznaczył, iż bardzo starał się, by popiersie Marszałka stanęło w Rajczy. Władze Rajczy nie wyraziły jednak zgodny. W pierwotnym planie na pomniku wyryty był napis, „wdzięczni Rajczanie”, jednak po odmowie ze strony Rajczy – został zmieniony.

Zapytaliśmy Włodzimierza Lacha, dlaczego w takim razie pomnik stanął w Żywcu?

- „Sprawiła to przychylność Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty, który docenił nasze starania i patriotyczny gest. Popiersie stanęło na bardzo godnym miejscu i zostało odsłonięte podczas bardzo podniosłej uroczystości. Niemniej jednak jest mi trochę przykro, że nie pomnik Marszałka Piłsudskiego nie został w Rajczy doceniony”.

Wzruszony Włodzimierz Lach w swoim krótkim wystąpieniu podczas uroczystości oświadczył: „Józef Piłsudski jest dla mnie wzorem. Życzę sobie i Państwu z okazji Święta Niepodległości budowania w sobie takiego patriotyzmu, jaki miał Józef Piłsudski”.

Pomnik ma swoją symbolikę i jak mówi jego twórca, ściśle łączy się ona z trzema najważniejszymi słowami:

„Bóg - podstawa obelisku jest wykonana z naszego Polskiego Granitu Strzegomskiego, twardej stały. Skała, na której zbudowany jest nasz dom – ta skała to wiara.

Honor - popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonane jest ze szlachetnego brązu. To bowiem szlachetny człowiek, dla którego umiłowanie do Ojczyzny było celem jego życia.  To również przypomnienie dla nas, że Ojczyznę mamy jedną, a za nią nasi przodkowie przelewali krew z honorem.

Ojczyzna - kawał szarego kanciastego kamienia, o nieregularnym rysie, z pęknięciami przebarwieniami i wieloma wadami, wydobyty gdzieś spod beskidzkiego szczytu.  Może gdzieś są piękniejsze ojczyzny i krainy, ale nigdzie nie ma takich gór i lasów, łąk i strumyków gdzie można by znaleźć taki kamień i gdzie żyją tak wspaniali ludzie, to mój wspaniały kraj – to moja Ojczyzna”.

Po odsłonięciu popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Konkatedrze została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dalszy ciąg oficjalnych uroczystości związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości miał swoją kontynuację na żywieckim Rynku. Obchody zgromadziły kilkuset mieszkańców miasta, a oprawę wydarzenia uświetniła parada konna, Asysta Żywiecka. Złożone zostały kwiaty przy tablicach legionistów, upamiętniających ich wymarsz na wojnę. W Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się także koncert pieśni patriotycznych.

Zdjęcia Robert Wierzbicki

{gallery}pilsudski{/gallery}