Na starcie XVIII Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego „O Puchar Starosty Żywieckiego” stanęło aż 1737 biegaczy. Wśród nich byli zawodnicy z Polski, Kenii, Węgier, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Austrii, Francji czy nawet Hiszpanii.

W tym roku podczas Półmaratonu został pobity długo oczekiwany rekord trasy wśród mężczyzn. Poprzedni rekord należał do Kenijczyka Lagata Juliusa i wynosił 01:06:18. Nowy rekord należy do Kenijczyka Joel Maina Mwangi i wynosi 01:06:01. Drugi na mecie był zawodnik z Ukrainy Taras Salo z wynikiem 01:08:37 podium w klasyfikacji generalnej mężczyzn uzupełnił również Ukrainiec Paweł Olijnyk (01:12:09). Wśród kobiet najlepsza była Węgierka Zita Kácser z czasem 01:22:25. Druga na mecie zameldowała się Czeszka Petra Pastorova z rezultatem 01:23:30, a trzecia Swietlana Olijnyk z Ukrainy z rezultatem 01:24:37.

Najlepszym zawodnikiem z Polski okazał się Marcin Zagórny z czasem 01:14:26, a najlepszą z Polek była Aneta Szacówka, która przebiegła trasę w czasie 01:28:46. Wśród reprezentantów Żywiecczyzny pierwszy na mecie był Jacek Michulec z Żywca z wynikiem 01:18:09, a wśród kobiet Konior Katarzyna (01:38:06) z Radziechów.

Tegoroczny Półmaraton obfitował w szereg nowości - dla biegaczy z pewnością należały do nich strefy startowe. Natomiast na żywieckim Rynku w czasie zmagań zawodników na trasie - były gry i zabawy dla dzieci i młodzieży, a także konkursy wiedzy i wiele innych atrakcji.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale. Puchary i nagrody wręczyli: Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, Członkowie Zarządu Powiatu Zbigniew Gąsiorek i Józef Stopka, Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, Przedstawiciel Głównego Partnera Żywiec Zdrój S.A. Roman Kurzyk oraz Dyrektor Półmaratonu Mirosław Dziergas.

A jak Półmaraton wyglądał w obiektywnie Daniela Franka? Zapraszamy do fotorelacji z połowy dystansu - zapory w Tresnej.

{gallery}polmaraton2017{/gallery}


Inne artykuły