W ubiegły wekend w Żywcu odbił się I Turniej o Skarb Skrzyńskich. W Turnieju zwyciężyli:
Turniej ciężkozbrojnych na miecz i tarczę: 1. Maciej Bujakowski 2. Mateusz Zajkowski 3. Mateusz Rzeszowski
Turniej lekkozbrojnych na miecz i tarczę: 1. Dariusz Łysień 2. Mateusz Osoica 3. Radosław Sprycha
Turniej lekkozbrojnych na broń drzewcową: 1. Łukasz Krzak 2. Hubert Pieczarka 3. Rafał Staszewski
Turniej ciężkozbrojnych na miecz długi: 1. Janusz Giercuszkiewicz 2. Łukasz Zygmunt 3. Maciej Bujakowski
Turniej lekkozbrojnych drużyn: 1. Kapitan Dariusz Łysień 2. Kapitan Hubert Pieczarka 3. Kapitan Grzegorz Pasławski
Turniej ciężkozbrojnych drużyn: 1. Kapitan Janusz Giercuszkiewicz 2. Kapitan Mateusz Zajkowski 3. Tomasz Kuliński
Turniej wojów wczesnośredniowiecznych: 1. Mateusz Osojca 2. Łukasz Krzak 3. Dariusz Łysień Turniej rzutu włócznią: 1. Dawid Widuch 2. Wojciech Semik 3. Maciej Bujakowski
Bieg o sukno: 1. Kamila Kajdas 2. Małgorzata Kępna 3. Monika Klimowicz 4. Sylwia Jureczko
Turniej łuczniczy: 1. Marek Grabacki 2. Aleksander Jarasz 3. Paweł Szewczyk
Ze Skrzyńskimi wiąże się legenda:
Nad Żywcem górował obecnie już nieistniejący zamek na wzgórzu Grojca. Pozostało tylko kilka wzmianek historycznych oraz badania archeologiczne, które prowadzono w 20 wieku. Wyniki samych badać z odkrytymi śladami osadnictwa z okresu Lekańskiego zaginęły podczas II Wojny Światowej. Ponoć historia zamku sięga średniowiecza. Badania prowadzone jaki i 1937, tak i w 1983 skonfrontowane z pisarzami pozwoliły na odtworzenie części historii zamku. Początkowo wzniesiono warownię, później Zamek Bożywoja i Wodka Skrzyńskich herbu Łabędź. Byli to znani zbójnicy i rabusie okolic Żywca - lennicy Księcia Oświęcimskiego. Później zamek przeszedł w ręce Komorowskich, a że Ci sprzymierzyli się z zakonem krzyżackim przeciw Polsce toteż Kazimierz Jagiellończyk rozkazał opanowanie należących do nich zamków. W wyniku tego Zamek w Żywcu został spalony.
Gdy po latach okradania ludności i liczny przestępstw Włodka Skrzyńskiego pojmano, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano zaraz obok murów Zamku na Grojcu. Rozkazano bednarzom wybudować sowitą beczkę, by mogła pomieścić Skrzyńskiego. Dodatkowo przed zadekowaniem beczki wybito jej wnętrze gwoździami. Legendy podają, że tak przygotowaną beczkę zrzucono ze wzgórza wprost do Soły, inne że po schodach zamczyska. W ten sposób wykonano wyrok śmierci za zbójowanie i grabienie karawan kupieckich i ludności.
A co ze skarbami Skrzyńskich?
Według legendy sam zamek zapadł się pod ziemię o północy podczas Wielkiej Nocy na wskutek klątwy, a skarby zapadły się wraz z nim. Od tego czasu co roku o tej właśnie porze na stromym zboczu Grojca, od strony browaru skała się uchyla i otwierają się wrota do wnętrza góry, gdzie ukryte są bogactwa Skrzyńskich. Niestety nikt nie wie na jak długo pozostają otwarte. Legenda głosi, że każdy śmiałek, któremu udało się wejść do środka jest tak olśniony skarbem, iż zapomina o czasie i pozostaje tam na zawsze. Uwolnić go może tylko ten, kto o północy przy świetle pełni księżyca zdoła zaorać wzgórze Grojca na kolanach dwoma wołami. Ponoć zamek wówczas wróci na swoje miejsce.
Zapraszamy na krótką fotorelację w wykonaniu pań:
Elżbiety Wolnej
{gallery}rycerzeElzbietaWolna{/gallery}
Joanny Wieczorek
{gallery}rycerzejoanna_wieczorek{/gallery}
PEŁNA GALERIA JOANNY WIECZOREK