Urząd Miejski w Żywcu, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu oraz Główny Instytut Górnictwa zapraszają wszystkie osoby zainteresowane tematem ograniczenia niskiej emisji oraz smogu w Żywcu na konferencję „Wspólnie walczymy o czyste powietrze na Żywiecczyźnie”. Konferencja odbędzie się w najbliższy czwartek, 9 lutego.
O godzinie 13.30 na Rynku odbędzie się pokaz dronów, ze specjalistycznym wyposażeniem do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. O godz. 14.30 dalsza część konferencji odbędzie się w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu. W jej trakcie zostaną omówione dotychczas podejmowane oraz planowane działania na rzecz poprawy środowiska naturalnego w naszym mieście. Warto zainteresować się tym wydarzeniem. W trakcie spotkania dojdzie też do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Miastem Żywiec a Głównym Instytutem Górnictwa w zakresie współpracy dotyczącej ograniczenia niskiej emisji.
"Ze smogiem nie uda się wygrać w pojedynkę. Na spotkanie zaprosiliśmy władze powiatu żywieckiego, wójtów gmin Żywiecczyzny oraz osoby i instytucje, które mają realne możliwości wprowadzania zmian mających na celu poprawę jakości środowiska. Chcemy też by w te działania aktywnie włączyć mieszkańców naszego miasta, którzy są zainteresowani realnymi możliwościami zmian w zakresie ograniczenia niskiej emisji i zwalczania smogu" – mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
"Główny Instytut Górnictwa będzie wspierał władze Żywca oraz gmin współtworzących Związek Międzygminny ds. Ekologii w tych działaniach. Planowane jest utworzenie pilotażowego systemu pomiaru jakości powietrza w oparciu o naszą mobilną platformę pomiarową (drona) oraz stacjonarne rejestratory jakości powietrza. Dane z systemu zostaną udostępnione mieszkańcom. Z czasem system zostanie rozbudowany o kolejne punkty pomiarowe oraz indywidualne czujniki i obejmie teren całej Żywiecczyzny" – mówi Jan Bondaruk, Zastępca Naczelnego Dyrektora ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa.
Dla osób, które nie mogły być obecne na konferencji, przygotowaliśmy re-transmisję on-line realizowaną przez wgmedia.eu, którą można obejrzeć poniżej
Część I (Rynek)
13.30 Pokaz dronów do pomiaru zanieczyszczenia powietrza - Główny Instytut Górnictwa
Część II (Sala Ratuszowa Urzędu Miejskiego w Żywcu)
14.30 Powitanie gości oraz przemówienie dotyczące problemu walki z niską emisją na Żywiecczyźnie Antoni Szlagor – Burmistrz Żywca/ Przewodniczący Zgromadzenia Związku
Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu
14.45 Systemowe rozwiązania monitorowania niskiej emisji
Jan Bondaruk oraz Adam Szade - Główny Instytut Górnictwa
15.00 Zarys prawnych aspektów sankcji z tytułu tzw. niskiej emisji
Rafał Kolano oraz Michał Kaczyński – Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kolano
15.15 Smog w mediach
Alicja Waliszewska – dziennikarka Polsat News
15.30 Żywiecki smog STOP
Wojciech Kościelny - grupa "Żywiecki Smog Stop"
15.45 Żywiecczyzna jako niezależny energetycznie ekologiczny region turystyczny - Klaster Energii "Żywiecka Energia Przyszłości"
Piotr Budzisz – Pełnomocnik, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu
16.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji