Specjalny pokaz najnowszego filmu Szymona J. Wróbla "Ojciec, czyli o Pieronku" miał miejsce wczoraj w jego rodzinnej Jeleśni. Gościem specjalnym był bohater obrazu, pochodzący z niedalekich Radziechów biskup Tadeusz Pieronek. Mieliśmy okazję z nim porozmawiać i przekonać się po projekcji jak życzliwym i otwartym jest na drugiego człowieka. Spytaliśmy też reżysera o kulisy powstania tego obrazu, w którym dużą rolę odegrała także postać Władysława Pieronka, taty biskupa, którego wiersze ilustrowały cały obraz, a dopełniała go muzyka, której autorem jest Krzysztof Trebunia-Tutka.

Reportaż: Kinga Ficek

Realizacja nagrania: Wojciech Kupczak

Producent: WGmedia

Parę słów o filmie, w którym podążamy śladami biskupa od jego najwcześniejszego dzieciństwa, poprzez traumatyczne doświadczenia wojenne, ciężkie życie w Polsce Ludowej, w której jego ojciec był szykanowany, poprzez kolejne etapy edukacji oraz decyzję o wstąpieniu do seminarium, jego dalszą pracę jako kapłana i biskupa. Reżyser ukazuje go przede wszystkim jako człowieka wrażliwego, z dużą dozą poczucia humoru, którego cechuje niezachwiana wiara, silny charakter, a jednocześnie wrażliwość na drugą osobę. Trochę z boku pozwalają spojrzeć na jego postać rozmowy z Markiem Zającem, Jurkiem Owsiakiem, czy księdzem Adamem Bonieckim, z których wyłania się obraz człowieka, który ma swoje zdanie i nie bacząc na konsekwencje nie boi się go wyrażać, ale też nigdy nie robi uników przed pytaniami trudnymi i niewygodnymi dla Kościoła.
Mieczysław Pieronek, brat biskupa pojawia się na samym końcu, jako kustosz pamięci po ich tacie, który wyszukuje i przechowuje po nim pamiątki, zwłaszcza spuściznę literacką, będącą swoistym dopełnieniem przekazu płynącego z ekranu.
Gorące przyjęcie obrazu przez zgromadzonych widzów, ciekawa dyskusja po seansie, pokazała, że film wypełnił swoistą lukę, o której mówi w reportażu Szymon J. Wróbel.

Poniżej pełny wywiad z reżyserem Szymonem J. Wróblem, w którym zdradził kulisy powstania filmu oraz opowiedział nam o swoich przemyśleniach i planach na przyszłość.