Każdy z nas może stanąć twarzą w twarz z trudnymi kryzysami życiowymi. Nie wiem, czy jest gdzieś limit cierpień przypadających na jednego człowieka. Niemoc to coś najgorszego co może człowieka spotykać. Jednak, gdy wspieramy się nawzajem, wychodzimy "do ludzi" to łatwiej jest nam przetrwać trudne chwile i żyć po diagnozie, leczeniu, kolejnej chemii.

Najgorzej zamknąć się w czterech ścianach i użalać nad sobą.

Magdalena Sporek: Jaki był dla Was ten rok?

Irena Wójcik: Rok 2018 był pracowity. Było dużo wyjazdów. Stowarzyszenie "Kwiat Jesieni" z Rychwałdu zaprosiło nas do projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch", do którego przystąpiłyśmy. Amazonki uczestniczyły w wyjeździe 3 dniowym na Bieszczady i jesteśmy bardzo wdzięczne Pani Prezes Wiesi Mizia oraz wiceprezesowi Panu Januszowi Zyzańskiemu. Na wczasach było nas 25 osób. Byłyśmy również w Chochołowie, odbyliśmy Drogą Krzyżową na Matyskę (niektóre z naszych Amazonek były tam pierwszy raz), był  jednodniowy wyjazd do Mikołowa do ogrodów, Goczałkowic Zdrój, gdzie zażywaliśmy relaksu i zwiedzaliśmy ogrody. Po raz drugi jesteśmy zaproszone do udziału  we wczasach organizowanych przez nich. Jesteśmy za to bardzo wdzięczne.

Poza tym w tym roku zorganizowałyśmy 3-dniową wycieczkę do Bolesławca z prelekcją o nowotworach.

Jestem również bardzo zadowolona bo udała nam się konferencja w MCK w Żywcu z młodzieżą. Konferencji poprowadził doktor Rafał Muchacki onkolog z BOĆ w Bielsku Białej.  Miejsca były wszystkie zajęte. Planujemy to kontynuować w kolejnych latach.

Nasze hasło Konferencji to: 1. Razem po drugie życie,  2. Rak to nie musi być wyrok śmierci.

Tak, jak w poprzednich latach, staliśmy również ze swoim stoiskiem informacyjnym na TKB i w Gilowicach na "Dniach Gilowic" oraz w Jeleśni na "Dniach Jeleśni".

Ile osób liczy obecnie Stowarzyszenie Amazonek w Żywcu?

Irena Chmura: Obecnie nasza grupa liczy 29 osób. W każdej chwili można do nas dołączyć. 

Amazonka to kobieta silna i zdecydowana, która nie boi się stawić czoła wyzwaniom. Nazwa wzięła się od mitologicznego plemienia wojowniczych kobiet, które uosabiały siłę tej płci. Nie jesteś sama. Razem zawsze lepiej. Zapraszamy w każdy 1 i 3 wtorek miesiąca na godz. 17:00 do Klubu ”Śrubka” przy ul. Grunwaldzkiej 13 w Żywcu. Dyżur pod telefonem w poniedziałek i środę w godzinach 16.00 do 19.00.

Jakie macie plany, pomysły na kolejny rok?

Irena Wójcik: Dostałyśmy zaproszenie od Pani Prezes wodzisławskich amazonek do uczestnictwa w 4-dniowych rekolekcjach koło Wodzisławia u zakonnic od 26 kwietnia do 2 maja 2019 roku. Weźmiemy w nich udział. Na rekolekcje pojedzie 10 osób zarówno młode, jak i te 75-letnie. Jest to szansa na integrację z amazonkami spoza naszego rejonu. Zależy nam na współpracy z innymi stowarzyszeniami amazonek. Bardzo się z tego cieszymy. 

Piszemy już projekt na następny rok do Urzędu Miasta Żywiec. Tym razem chcemy zakupić 2 fantomy piesi z guzami (450 zł). Trzecią protezę bez guzów oddamy na cele stowarzyszenia ze swoich prywatnych zasobów (dla porównania). Planujemy poprosić o  wsparcie finansowe Starostwo oraz Panią Poseł na Sejm Małgorzata Pępek. Nasze składki w stowarzyszeniu wynoszą 10 zł miesięcznie od osoby. Przeznaczamy je na dofinansowanie do projektów oraz wycieczek. W lipcu 2018 roku przystąpiliśmy do Federacji Amazonek z siedzibą w Poznaniu. W związku z tym od stycznia 2019 roku będziemy brać udział w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez Federację. 

Co roku w każdą pierwszą sobotę października bierzemy udział w pielgrzymce do Częstochowy, w której uczestniczy tysiące amazonek ze słonecznikami z całej Polski, Niemiec i ze Słowacji. Słonecznik to symbol amazonek. Moim marzeniem jest, by w przyszłych latach 1 para od nas pojechała do Częstochowy w stroju górali żywieckich. Chcielibyśmy pożyczyć stój od Asysty Żywieckiej. Wspomnę tutaj, że nasze Stowarzyszenie ma własne poncza. Wybrałyśmy kolor pomarańczowy. Jesteśmy dumne z tego, że zostałyśmy w nich dostrzeżone, co widać na zdjęciach z pielgrzymki:

 

Czy obserwujecie postęp jeśli chodzi o leczenie nowotworów piersi i korzystanie z  badań, z bezpłatnej mammografii?

Irena Chmura: Tak, bardzo. Jeżeli chodzi o leczenie nowotworów jest coraz lepiej, ludzie mają coraz większą świadomość.

Coś jeszcze chciałaby Pani dodać na koniec naszej rozmowy?

Irena Wójcik: Korzystając z okazji dziękujemy: naszym dziewczynom za frekwencję, za to że udzielają się i chodzą systematycznie na nasze spotkania, organizację wielu wydarzeń. Dziękujemy sponsorom, którzy nam pomagają, Stowarzyszeniu "Kwiat Jesieni" z Rychwałdu za zaproszenie nas do projektu, dzięki któremu obyliśmy piękne wycieczki oraz poznałyśmy wiele podobnych nam osób. Dziękujemy Urzędowi Miasta Żywiec za możliwość brania udziału w projektach oraz wszelką pomoc. Członkom Stowarzyszenia Amazonek z Żywca, znajomym i władzom samorządowym życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

 

Kontakt:

Irena Wójcik - Wiceprezes Klubu Amazonek w Żywcu

tel. 794 197 687

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo działalność naszego Stowarzyszenia, za co będziemy bardzo wdzięczne, proszony jest o przelew na konto:

Stowarzyszenie „Żywiecki Klub Amazonek”

Bank Spółdzielczy w Żywcu

nr 17 8137 0009 0032 0746 2000 0010

ul. Grunwaldzka 13

34-300 Żywiec

Klub Śrubka

kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zdjęcie w tle: Magdalena Sporek

korekta: Izabela Baścik-Witos

grafika i zdjęcia z pielgrzymki: Stowarzyszenie Żywiecki Klub Amazonek