Obraz Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Prezentacja multimedialna przedstawia przebieg pracy przy renowacji Ołtarza Głównego w zabytkowym kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie.

Przebieg renowacji Ołtarza Głównego w kościele Św. Katarzyny w Cięcinie.Wgmedia.eu

 

Właśnie zakończyła się Renowacja Głównego Ołtarza  Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie. Prace konserwatorskie trwały od stycznia 2015r. do marca 2016 r.

Kościół p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w swej najstarszej części wzniesiony został w 1542 roku.

Ołtarz główny, który pochodzi z 1860 roku, w swym stylu architektonicznym nawiązuje do baroku. W centralnej części nastawy ołtarzowej, w większości roku liturgicznego umieszczony jest olejny obraz powstały w 1862 roku, przedstawiający Św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kościoła. Twórcą obrazu jest malarz z Oświęcimia Jan Stankiewicz.
Drugim obrazem wstawianym do nastawy jest obraz Matki Bożej Różańcowej, namalowany przez Wojciecha Eliasza z Krakowa w 1862 roku.

W okresie Wielkiego Postu w ołtarzu umieszczany jest obraz z ukrzyżowanym Chrystusem. Czwartym wystawianym na okres Świąt Bożego Narodzenia jest obraz Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa (autor nieznany).

Ze względu na kultowy charakter ołtarza, oraz jego wartości artystyczne i historyczne, uznano za konieczne przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej oraz estetycznej, która przywróci pierwotny, możliwy do osiągnięcia, autorski charakter dzieła.

 

Dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu parafian udało się.


Wykonawcą był konserwator dzieł sztuki Tadeusz Kalfas z Węgierskiej Górki.

Zapraszamy do oglądania prezentacji.
Zdj. Jakub Kalfas.
Montaż: Daniel Franek.