Góra Żar (761 m n.p.m.) to szczyt Beskidu Małego znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim, leżąca 12 km od Żywca.

W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe.  Działa Górska Szkoła Szybowcowa '”Żar”, gdzie uprawiane jest paralotniarstwo.

 

Magdalena Sporek

Na szczycie góry znajduje się potężny zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) o kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2.310.000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości.

Od 1979 roku na górę Żar można wjechać drogą asfaltową. W 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego, należąca obecnie do Polskich Kolei Liniowych. W okresie zimowym działają dwa wyciągi i trasy narciarskie wzdłuż nich.

Magdalena Sporek

Z góry roztacza się piękna panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę. Wspaniałe widoki oraz podziwianie podniebnych akrobacji pobliskiej szkoły szybowcowej i paralotniarskiej stanowią jedną z atrakcji turystycznych tego obszaru. Góra Żar słynie także ze zjawiska uznawanego przez niektórych za paranormalne - na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, „toczą się pod gór”). Jest to prawdopodobnie złudzenie optyczne.

Tajemnica tej góry kryje się w jej wnętrzu, gdzie wybudowano elektrownię wodną, według wielu osób to ona przyczynia się do zjawiska, o którym tak głośno.

Jak jest naprawdę?  Sprawdźcie sami.

 

Magdalena Sporek

Udostępnij Drukuj E-mail