Tuż przy granicy z Polską w miejscowości Oravská Lesná znajduje się  wąskotorowa kolejka. 

Na stacji Tanečník znajduje się siedziba kolejki - zajezdnia lokomotyw i wagonów, sprzedaż biletów i pamiątek, bar przekąskowy i małe muzeum poświęcone życiu kolei leśnej. Czekając na pociąg, można odwiedzić muzeum, wypić kawę lub zimne piwo a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw na skraju lasu.

Po zakupie biletu (2-5 Euro) na pociąg można wsiąść do drezyny spalinowej lub wagonów panoramicznych, które ciągnie lokomotywa parowa bądź spalinowa. Tor o długości 3 kilometry do stacji końcowej Sedlo Beskyd (Przełęcz Beskid) we wysokości 935 m n. p. m. pociąg pokonuje za około 15 - 20 minut. Tutaj robi przerwę, podczas której można wejść na wieżę widokową niedaleko stacji i zobaczyć przepiękną panoramę przyrody orawskiej. Otwarty jest także zrębowy dom góralski, który przedstawia kulturę górali na Orawie. Po zwiedzaniu następuje jazda z powrotem do doliny. Cała trasa, również z pobytem na stacji Sedlo Beskyd, trwa około 1 godziny i 10 minut.

Drezyna kursuje cały rok  dla 10 osobowych grup, począwszy  od godziny  9.30 i potem co 1,5 godziny. 

Jeśli pasażerów jest więcej, są dostępne otwarte lub zamknięte wagony ciągnięte przez lokomotywy spalinowe.

Jaka jest historia kolejki?

Kolejka leśna, podobnie jak inne tego typu, miała służyć głównie tartakom. Trasę budowali jeńcy wojenni. 27. 07. 1918 roku pierwszy pociąg wyruszył w trasę. Kolejka służyła do przewozu drewna.

 

 

 

Aby ułatwić transport drewna, zdecydowano się połączyć Orawską kolejkę leśną z Kysucką kolejką leśna, która łączyła się ze szlakiem Bogumin - Koszyce. Obie kolejki połączono i 15.02. 1928r. wydano pozwolenie dopuszczające do ruchu nowo wybudowaną zintegrowaną sieć kolei wąskotorowych o łącznej długości ponad 60 kilometrów, którą dalej rozszerzano. Podczas II wojny światowej część szlaku celowo zniszczyli słowaccy partyzanci, aby uniemożliwić korzystanie z niej Niemcom.

Po zakończeniu II wojny światowej kolejka została znacjonalizowana. Najlepsze czasy dla kolejki przypadają na 50 lata dwudziestego wieku. W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku kolejka zaczęła przeżywać pogłębiający się kryzys. Przestarzały tabor nie wytrzymywał konkurencji z nowymi samochodami ciężarowymi. Zakład naprawy taboru we Vrutkach odmawiał konserwacji i napraw sprzętu - od dziesięcioleci bowiem nie produkowano części zamiennych dla lokomotyw.

Władze zdecydowały o zamknięciu linii od 1 stycznia 1969. Trasa miała zostać rozebrana w trzech etapach w latach 1969-71. Działalność kolejki została oficjalnie zakończona dopiero 31.12.1971r. W 1972 roku odcinek Chmúra – Beskyd – Tanečník wpisano na listę zabytków, co uratowało go przed rozbiórką. W najlepszym okresie łączna długość kolejki wraz z odgałęzieniami wynosiła 110 kilometrów, zostało tylko 8 km. Przez lata o trasę dbali wolontariusze, nie było bowiem właściciela. Dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku zachowany odcinek przejęło Muzeum Orawskie. Prace nad odbudową linii rozpoczęto w 1996 roku. 31.05.2008 uroczyście wznowiono ruch na odbudowanym odcinku.

Więcej na http://www.oravskemuzeum.sk

 

Zdjęcia: Magdalena Sporek

{gallery}kolejka{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail