Schronisko „Dworzec Beskidzki” w Zwardoniu to kolejne miejsce z historią na Żywiecczyźnie, o którym warto przypomnieć. A było to tak:

„Popularność Zwardonia wzrosła, kiedy to 6 stycznia 1933 roku nastąpiło uroczyste otwarcie schroniska turystycznego PTT. Idea budowy zrodziła się w roku 1930 z inicjatywy działaczy PTT Z. Lubertowicza, O. Czaputy, S. Sojki i inż. W. Fucika.  W roku 1931 bielski oddział PTT zakupił z posiadanych funduszy parcelę pod budowę obiektu i po porozumieniu się z oddziałem PTT w Żywcu przystąpiło jesienią do wykopów pod fundamenty i piwnice. W okresie zimy ze względów klimatycznych zmalało tempo prac, które wznowiono wraz z wiosną roku 1932. Końcem roku 1932 schronisko było przygotowane do otwarcia. Z ramienia Oddziału Babiogórskiego w Żywcu budową kierowali wspomniany już W. Fucik oraz ówczesny prezes oddziału PTT w Żywcu M. Maczyński. Z okazji rozpoczęcia działalności schroniska wydano pamiątkowe zaproszenia, na których widniała fotografia okazałego budynku oraz zorganizowano pokaz skoków narciarskich. W dniu 22 lutego 1934 roku schronisko zostało przekazane przez Oddział Babiogórski PTT w Żywcu oddziałowi PTT w Bielsku Białej na wyłączną własność i od tego czasu aż do wybuchu II wojny światowej, znajdował się w gestii tego oddziału. W roku 1937 doprowadzono do schroniska szeroko utwardzaną drogę oraz linię telefoniczną. Schronisku nadano nazwę, którą i obecnie obowiązuje, „Dworzec Beskidzki". Po II wojnie światowej próbowano reaktywować schronisko "Dworzec Beskidzki.”

 

Koszty poniesione w celu doprowadzenia do użytku turystów przekraczały siły nowo powstałego oddziału PTT w Bielsku. Jeszcze w roku 1946 schronisko nie było zabezpieczone i zagospodarowane, a znalezienie dozorcy okazało się rzeczą bardzo trudną.   Jednak sytuacja uległa zmianie. Jesienią 1946 roku ministerstwo komunikacji przydzieliło znaczną ilość materiałów na budowę schroniska. Na wiosnę 1947 roku przystąpiono do remontu, a w roku 1948 prowadzono już działalność na rzecz turystów. Gdy w roku 1952 powstały delegatury ZUT (Zarządu Urządzeń Turystycznych), oddziały ZUT w Bielsku i w Krakowie, administrację nad budynkiem przejęło ZUT PTTK Kraków. Rozpoczyna się nowy okres w dziejach obiektu. Dokonano najważniejszych remontów i napraw, wymiany wyposażenia. Od tego momentu staje się ono bazą wędrownych wczasów górskich PTTK. W latach 1970 - 72 zostało poddane kapitalnemu remontowi i modernizacji dlatego, też obiekt został wyłączony z eksploatacji. Od roku 1972 odnowiony służył turystom do niedawna. W okresie powojennym schronisko aż do początku lat dziewięćdziesiątych nosiło nazwę im. Hanki Sawickiej.

W dniu dzisiejszym niszczeje i czeka na inwestora...

źródło i zdjęcia: www.zwardoń.prv.pl

 

Udostępnij Drukuj E-mail