Odwiedzając pogranicze polsko- słowackie, warto odwiedzić gminę Ujsoły, a następnie "wypuścić" się dalej  na wyprawę śladami Janosika --najsłynniejszego karpackiego zbójnika.

 

Juraj (lub po polsku – Jerzy) Janosik to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Na podstawie losów tego „słowackiego Robin Hooda” powstało wiele dzieł kinowych i telewizyjnych. Najpopularniejszą pomimo upływu lat w Polsce opowieścią o losach karpackiego zbójnika jest wciąż serial „Janosik” z 1974 roku, w reżyserii Jerzego Passendorfera, z niezapomnianym Markiem Perepeczko w roli tytułowej.
Zdjęcia do serialu „Janosik” były kręcone w przeważającej części na terenie Polski. Serial kręcono m. in. na terenie rezerwatu przyrody Przełom Białki pod Krempachami pod Nową Białą, w Dolinie Chochołowskiej, w zamku Pieskowa Skała pod Ojcowem, w zamku Ogrodzieniec w Podzamczu i w Dębnie Podhalańskim. Część zdjęć była nagrywana także w Warszawie oraz w Czechach i na Słowacji.

Podążając śladami znanego rozbójnika można dotrzeć do ciekawych miejscowości.
Wycieczka Pozwala turystom lepiej poznać tę barwną postać oraz góralską kulturę.

 Wycieczkę rozpoczynamy po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej w Glince w gminie Ujsoły. Kierujemy się w stronę Terchowej na Orawie - miejsca urodzin Janosika. Terchova to wieś leżąca u podnóża pasma Mała Fatra.

Z Terchowej udajemy się w kierunku Dolnego Kubina, a potem nap oudnie w stronę Rużemberoku. Mniej więcej w poowei drogi połozona jest niewieka wieś zwana Valaska Dubova, słynąca ze znajdującej się tam Janosikowej Karczmy. Według legendy to waśnie tam Janosik został pojmany. Stao się to za sprawą starej Bachorki  i ejj córki Zofii, które za 200 diukatów zdradziły słynnego zbójnika. Przypomina o tym napis na ścianie Janosikowej Karczmy;" V tomto hostnici chytii v roku 1713 Jurka Janosika, ktoreho zdradila stara Bachorka so svojou dcerou Zofou za 200 dukatov".

 I tak oto zbliżyliśmy się do końca naszej wycieczki.

 

 

 

 

źródło: Stanisłąw Sroka "Janosik. Prawdziwa historia karpackiego zbójnika"

 

Udostępnij Drukuj E-mail