Pogoda tej zimy nas nie rozpieszcza. Analizując ją od połowy grudnia do chwili obecnej na palcach jednej ręki można byłoby policzyć dni słoneczne. Na dodatek w Beskidach dosypało białego puchu, co spowodowało, że piesze wycieczki górskie stały się bardzo niebezpieczne. W niektórych miejscach, jak na Babiej Górze, występuje III stopień zagrożenia lawinowego. Małe lawinki zdarzają się też w innych częściach Beskidów jak np. w okolicy Skrzycznego w Beskidzie Śląskim. Dlatego na obecny moment proponuję poruszać się dobrze przetartymi szlakami prowadzącymi bezpośrednio do schronisk górskich i bacówek.

Jednym z takich szlaków bez wątpienia jest czarny szlak prowadzący z Soblówki na Hali Rycerzową. Szlak służy jako droga transportowa do Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej co oznacza, że zazwyczaj trasa jest dobrze ubita przez skuter śnieżny gospodarza Bacówki.

Zimowa wycieczka czarnym szlakiem na Rycerzową ma wspaniałe atrakcje dla miłośników górskich panoram. Już z trasy na Rycerzową można podziwiać panoramę na Pilsko i Babią Górę. Później z samej Hali Rycerzowej można zobaczyć Tatry w całej okazałości.

W Bacówce na Rycerzowej warto odsapnąć i posilić się przed dalszą drogą. Polecam żurek z kiełbasą a dla najmłodszych turystów (i nie tylko) racuchy z borówkami – palce lizać.

Zachęcam do bezpiecznego zimowego wędrowania

Grzegorz Szczepaniak – Przewodnik Beskidzki, Instruktor Fotografii PTTK

{gallery}BacowkaHR{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail