„W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”…

 

 

Magdalena Sporek

Naturalne piękno przyrody gór, tej ożywionej i nieożywionej, piękno kultury regionalnej, jaka się tu rozwinęła, wreszcie ich rola w historii to czynniki, które fascynuje rodziny od wieków.

Magdalena Sporek

Mieszkańcy z całej gminy Rajcza i wielu miejscowości sąsiednich, a nawet z Górnego Śląska, przybyli pieszo w sobotę 21 maja 2016 r. pod Krzyż Jubileuszowy na szczycie Bendoszki Wielkiej na VIII Rodzinny Rajd "Szlakami św. Jana Pawła ''. Pogoda dopisała.


      

Magdalena Sporek

Większość rodzin wybrała najkrótszy szlak, który startuje z parkingu w Ciapkowie, skrótem obok kapliczki na Przegibek (ok. 1 godz.) Wychodzenie tym szlakiem jest zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze od wszystkich pozostałych. Szlak ten nie powinien dla nikogo stanowić problemu we wspinaczce, jedynie w kilku miejscach jest moment większego podejścia, ale z pewnością nie jest to przeszkodą. Dodatkowym atutem jest dogodny dojazd pod sam szlak i niedługie czasy wychodzenia, czy schodzenia. Od schroniska na Przegibku na szczyt Bendoszki prowadzi czarny szlak.

  

Magdalena Sporek

Wśród uczestników rajdu byli m.in. członkowie Związku Podhalan - Górali Żywieckich, pielgrzymka konna Strażnicy Beskidów, członkowie Koła PTTK, Koła Gospodyń Wiejskich. Przemawiał Wójt Gminy Rajcza Kazimierz Fujak, który w swoim przemówieniu podkreślał, że teraz młodzi mają trudno wybrać właściwą drogę: ''wybrać właściwy szlak i nie zgubić znaków''.

  

Magdalena Sporek

Później można było podziwiać pokaz lotów gołębi pocztowych z klubu Rajcza.

Magdalena Sporek

 Poświęcono również stado owiec, które będzie wypasane w okolicy.

Magdalena Sporek

Na sam koniec trud wspinaczki został wynagrodzony poprzez wspólne pieczenie kiełbasek przy ogniskach oraz odpoczynek przy pięknych widokach.

   

Magdalena Sporek

 

Udostępnij Drukuj E-mail