O tym jak powstała spółdzielnia?  ile osób zatrudnia? jakie usługi  oferuje?  rozmawiam dzisiaj z  Honoratą Szatanik- Prezes Spółdzielni Socjalnej Serowa Kraina w Rajczy.

Magdalena Sporek: Skąd pomysł na tego typu spółdzielnię?

Honorata Szatanik - Prezes: Spółdzielnia powstała w wyniku bacznej obserwacji rynku oraz upodobań żywieniowych konsumentów. Jej głównym założeniem jest przywrócenie tradycyjnych smaków regionu oraz powrotu do lokalnego rolnictwa w postaci hodowli krów i produkcji tradycyjnych serów. Poprzez swoją działalność członkowie Spółdzielni chcą, aby Rajcza stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez smakoszy i pasjonatów serów wyrabianych tradycyjnymi metodami.

-Skąd udało sie pozyskać pieniążki na  ten cel ?

- Działalność Spółdzielni rozpoczęła się dzięki doradztwu i wsparciu ze strony Stowarzyszenia Bielskie Centrum Przedsiębiorczości. Spółdzielnia skorzystała m.in. ze wsparcia finansowego w ramach programu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Pozostałe środki przeznaczone na otwarcie działalności pochodziły z wkładu własnego jej założycieli oraz pożyczki udzielonej Spółdzielni przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.

- Ile nowych miejsc pracy stworzyła spółdzielnia ?

- Jednym z etapów powstawania Spółdzielni było zaangażowanie okolicznych mieszkańców. Wszystko po to, aby wspólnie się rozwijać, dać szansę zatrudnienia i realizować wspólne przedsięwzięcia. Obecnie Spółdzielnia zatrudnia 6 osób na stanowiskach produkcyjnych, sprzedażowych oraz menadżerskich. Pod koniec roku planowane jest zwiększenie zatrudnienia o kolejne dwie osoby.

- Jakie produkty i usługi oferuje spółdzielnia?

- Wszystkie sery Spółdzielni wyrabiane są pod wspólną nazwą Sery Rajskie. Ich nazwa, podobnie jak nazwa miejscowości, w której spółdzielnia prowadzi swoją działalność, pochodzi od Rajców - założycieli wsi Rajcza. Wyroby spółdzielni sprzedawane są w sklepie firmowym w Rajczy, ale już niedługo można je będzie znaleźć na lokalnych targowiskach. Firmowy food-truck Serowej Krainy na pewno nie umknie uwadze klientów.

Obecnie w ofercie Spółdzielni znajdują się następujące wyroby:

Serek Rabuś - serek typu Charollais, wytwarzany w kształcie beczki o wklęsłych bokach. Dojrzewanie sera trwa od 2 do 6 tygodni. Ser można jeść także po 4 dniach od wyrobu jako tzw. ser młody. Doskonale smakuje po dłuższym okresie dojrzewania jako ser pół dojrzały lub dojrzały, kiedy to staje się dość intensywny smakowo. Subtelny smak mleka, słoność, słodycz i kwasowość wyostrzają się wraz z upływem okresu jego dojrzewania.

Serek Rajcuś - serek typu La Faisselle, biały twarożek, niemal płynny, o lekko słono-słodkim smaku. Nadaje się wspaniale zarówno na śniadanie np. w połączeniu z pokrojonymi owocami lub musem owocowym czy miodem, jak i na przekąskę – zmiksowany z sardynkami lub ze szprotkami w oleju.

Twaróg Rajski - tradycyjny twaróg o przyjemnym, orzeźwiającym smaku. Doskonale nadający się do bezpośredniego spożycia jaki i do przygotowania wyrobów kulinarnych (np. ciast).

Ser Rajski - ser podpuszczkowy o lekko słonym smaku z bogactwem smaku i aromatu, dodatkowo wzbogacanym rozmaitymi wariacjami smakowymi ziół i przypraw.

Oprócz produkcji i sprzedaży własnych wyrobów Spółdzielnia prowadzi także sprzedaż serów wędzonych (m.in. oscypki, korbacze, gołki itp.), pochodzących od lokalnych producentów. W otoczeniu Spółdzielni powstało także małe targowisko, które już niedługo przyciągać będzie wszystkich smakoszy zdrowej i tradycyjnej żywności.

W przyszłości działania spółdzielni będą zmierzały do nadania Serom Rajskim statusu produktu regionalnego, wytwarzanego przez lokalne gospodarstwa i będącego marką rozpoznawalną i charakterystyczną dla Rajczy.

 

zdjęcia: Spółdzielnia Socjalna Serowa Kraina 

Udostępnij Drukuj E-mail