OC sportowego samochodu może być o wiele droższe niż ubezpieczenie miejskiego auta o mniejszych możliwościach. Dlaczego tak jest i jak mimo wszystko obniżyć cenę OC sportowego samochodu?

Planujesz zakup sportowego auta? Zastanawiasz się, ile mogą kosztować ubezpieczenia modeli Dodge Charger lub Ford Mustang 50? Przed podjęciem decyzji o nabyciu szybkiego pojazdu przeczytaj artykuł https://klaro.pl/porownania-ubezpieczen/oc-sportowego-samochodu/.

Ile kosztuje OC sportowego samochodu, a ile miejskiego auta?

Ubezpieczenie aut sportowych marek może być kosztowne. Jak kosztowne? Poniżej przedstawiamy średnie ceny OC aut kilku marek kojarzonych szczególnie z szybkimi samochodami.

Dla porównania spójrzmy na średnie ceny OC modeli miejskich. Okazuje się, że ubezpieczenie niektórych z nich może być nawet dwukrotnie tańsze niż ochrona sportowego auta.

Dlaczego ubezpieczenie sportowych aut jest droższe?

Samochody, które potrafią w ciągu kilku sekund rozpędzić się do prędkości 100 km/h, z oczywistych względów mogą spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Pracownicy towarzystw wystawiających polisy OC muszą oszacować ryzyko ubezpieczeniowe osobno dla każdego pojazdu. Niestety ze względu na kilka swoich cech sportowe samochody są uważane za potencjalnie bardziej wypadkowe. Jakie to cechy?

Są to między innymi opływowe kształty nadwozia, ułatwiające osiąganie większych prędkości, przy których nietrudno spowodować wypadek. Nie bez znaczenia pozostaje także duża pojemność silnika, od której zależy między innymi maksymalna prędkość pojazdu.

Czasem również inne czynniki niż parametry techniczne mogą mieć wpływ na cenę OC samochodu. Są nimi między innymi: wiek i doświadczenie kierowcy oraz zdobyte przez niego zniżki.

Kto zapłaci najwięcej za ubezpieczenie sportowego samochodu?

Sam fakt posiadania sportowego auta jest dla ubezpieczycieli informacją o jego właścicielu. Zakładają, że jest to osoba lubiąca szybką jazdę i mająca zamiar w pełni wykorzystać możliwości sportowego samochodu. Jeśli do tego jest młodym kierowcą — a młodzi kierowcy ze względu na swoje krótkie doświadczenie za kółkiem płacą najwięcej za ubezpieczenia komunikacyjne — może być przekonany o tym, że zapłaci wyjątkowo dużo za OC swojego pojazdu.

Również osoby, które jeszcze nie zdobyły zniżek za bezszkodową jazdę albo utraciły je w wyniku spowodowania szkody, zapłacą sporo za ubezpieczenie. Także mieszkańcy dużych miejscowości mogą otrzymać droższe OC ze względu na to, że będą poruszać się samochodem w warunkach większego ryzyka wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym.

Jak obniżyć koszt OC samochodu?

Jeśli jesteś młodym kierowcą, przed zakupem sportowego auta zastanów się, czy nie chciałbyś dzielić go z bardziej doświadczonym współwłaścicielem. Ustanowienie współwłasności pojazdu może w takim wypadku doprowadzić do obniżenia ceny OC średnio o kilkaset złotych.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie opłat za ubezpieczenia samochodu (i oczywiście na zadbanie o swoje bezpieczeństwo) jest bezszkodowa jazda, za którą przyznaje się aż do 60% zniżki. Co więcej, już za pierwszy rok bez szkód można zapłacić 10% mniej za polisę na przyszły rok ubezpieczeniowy.

Gdzie znaleźć najtańsze OC dla sportowego auta?

Obecnie właściciele samochodów nie muszą wychodzić z domu, by wykupić polisę. Korzystając z internetu mogą wyszukać, wybrać i opłacić najlepsze ubezpieczenie.

Jak wiadomo, najlepsze ubezpieczenie OC to najtańsze ubezpieczenie OC. Wszystkie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej mają taki sam zakres ochrony, różnią się tylko ceną. Po co więc za nie przepłacać?

Szukając wskazówek na temat najtańszego OC, wejdź na stronę https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-oc/, a potem skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora ubezpieczeń bez podawania poufnych danych. Pomoże on wybrać najlepszą ofertę towarzystw ubezpieczeniowych i wykupić online najtańsze OC dla Twojego sportowego samochodu.

Udostępnij Drukuj E-mail