Jeśli chcesz podjąć prace na stanowisku elektryka musisz zdobyć odpowiednie kwalifikacje, które uzyskasz poprzez wzięcie udziału w kursie na uprawnienia SEP. Gdzie możesz taki kurs zrobić? Jak to wszystko wygląda? Sprawdź, czytając nasz artykuł.

Kurs na uprawnienia SEP 1kV - gdzie go możesz zrobić?

Uprawnienia SEP to kwalifikacje, które umożliwiają prace z urządzeniami elektrycznymi. Doświadczenie oraz wiedza jest niezbędna, jeśli chce się podjąć prace przy instalacjach, sieciach i urządzeniach elektrycznych, która polega na:

eksploatacji, konserwacji, obsłudze, montażu, remoncie, pracach kontrolno-pomiarowych

Kurs na uprawnienia SEP można wykonać we wszystkich większych miastach Polskich, a także online. Do wyrobienia uprawnień elektrycznych potrzebne będzie Ci przejście szkolenia ora zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym. Kurs oraz egzamin występuje w dwóch częściach jak część praktyczna i teoretyczna. Do zajęć szkoleniowych możesz przystąpić jeśli spełniasz dwa warunki:

  • posiadasz wykształcenie na poziomie podstawowym,
  • jesteś osobą pełnoletnią.

Jak wygląda egzamin na uprawnienia SEP?

Na egzaminie można spodziewać się pytań dotyczących zagadnień takich jak:

  1. zasady postępowania awarii bądź innych zagrożeń,
  2. zasady budowy i działania urządzeń, sieci elektrycznych i instalacji,
  3. zasady i przepisy BHP, a także ochrony przeciwpożarowej,
  4. najważniejsze wymagania i przepisy, które dotyczą obsługi urządzeń elektrycznych, przyłączania do sieci, warunków technicznych i norm,
  5. zasady dysponowania mocą urządzeń podłączonych do sieci,
  6. zasady wykonywania prac montażowych i prac kontrolno-pomiarowych.

Egzamin SEP - co warto o nim wiedzieć?

Jeśli chcesz przystąpić do egzaminu SEP swój udział możesz zgłosić w wybranej przez siebie placówki Stowarzyszenia Elektryków Polskich czyli SEP bądź poprzez firmę, w której jesteś kursantem i masz szkolenie na uprawnienia elektryczne. Największe oddziały SEP znajdują się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i wielu innych większych miastach na terenie Polski.

Zdobyte uprawnienia SEP mają moc prawną w innych krajach tylko, jeśli zostaną one przetłumaczone na język, który funkcjonuje w danym państwie.

Aktualna cena egzaminu wynosi 260 złotych brutto. Do egzaminu można podchodzić wielokrotnie, ale opłata jest jednorazowa.

Świadectwo SEP ważne jest tylko przez 5 lat od zdania egzaminu. Dlaczego? Ponieważ występuję ciągły rozwój technologiczny oraz zmiany w prawie energetycznym, dlatego po upływie 5 lat należy ponownie przystąpić do kursu i egzaminu.

Zobacz jak zdobyć uprawnienia SEP w placówce SEP Katowice.

Udostępnij Drukuj E-mail