Browar Pinta to jeden z prekursorów "piwnej rewolucji" i pierwszy browar rzemieślniczy w naszym kraju. Został założony w 2011 r. przez Grzegorza Zwierzynę, Ziemowita Fałata i Marka Semlę, a za cel postawił sobie propagowanie różnorodności stylów piwnych i wyznaczanie nowych trendów w piwowarstwie. Do tej pory nie posiadali własnego browaru i warzyli swoje piwa kontraktowo w browarze z Zawierciu i w Zarzeczu. Jednak od tego roku to się zmieni.
W grudniu ubiegłego roku rozpoczęła się bowiem budowa własnego browaru w Wieprzu koło Żywca, w gminie Radziechowy-Wieprz, w katowickiej SSE przy drodze ekspresowej S1.
Na razie powstała placówka administracyjna i trwają prace przy budowie hali produkcyjnej.

Za projekt odpowiada biuro projektowe z Warszawy Baza Architekci, a jego wizualizacja robi wrażenie. (zdjęcia z budowy oraz cała wizualizacja do obejrzenia na portalu NOIZZ TUTAJ). Budynek będzie się składał z kolorowych kontenerów morskich, w których przewożone są surowce m.in. chmiel. Po zakończeniu pierwszego etapu, czyli wybudowania budynku administracyjno-socjalnego oraz hali produkcyjnej, która zostanie wyposażona w kompletny sprzęt do warzenia, fermentacji oraz rozlewu piwa, dający możliwość wyprodukowania 15 tysięcy hektolitrów piwa rocznie, nastąpi etap drugi, w którym powstanie firmowy wielokran wraz z infrastrukturą dla odwiedzających browar oraz będzie dokończona charakterystyczna elewacja.

Browar ma być miejscem imprez, szkoleń piwowarów i degustacji piw rzemieślniczych. Właściciele planują również zapraszać do browaru piwowarów z zagranicy, by wspólnie warzyć kolejne piwa i dalej promować polski kraft za granicą. Teraz sami sporo podróżują i warzą piwa również w dalekich zakątkach świata (ostatnio m.in. w Japonii, Argentynie czy Południowej Afryce) i ciągle przecierają piwne szlaki, czego najlepszym dowodem ich seria piw kwaśnych i nowatorskich interpretacji różnych stylów piwnych.

Niedawno odbyło się zabetonowanie niecodziennego kamienia węgielnego (choć z punktu widzenia miłośników piwa jak najbardziej odpowiedniego), mianowicie butelki ich sztandarowego produktu Ataku Chmielu, piwa, które od premiery w 2011 r. cieszy się niesłabnącym powodzeniem, będąc jednocześnie pierwszym nowofalowym trunkiem w Polsce.


Zdjęcie: http://www.browarpinta.pl

Zakończenie budowy I etapu planowane jest na koniec tego roku, a rozpoczęcie warzenia początkiem 2019 r.
Nowy browar stanie się niewątpliwie niezwykłą atrakcją dla ciągle powiększającej się rzeszy miłośników dobrego piwa, bo jak mawia piwny klasyk "życie jest zbyt krótkie, żeby pić kiepskie piwo"

 

 

 

 
Udostępnij Drukuj E-mail