„Nil”, „Zapora”, „Inka”, „Łupaszka”, „Ogień”, „Lalek”, „Sztubaka”, „Bartek”- żołnierze, działacze podziemia antykomunistycznego, a przede wszystkim nasi bohaterowie narodowi.  W całym kraju odbywały się dzisiaj uroczystości poświęcone  żołnierzom walczącym o wolną Polskę, których ówczesna władza ludowa uznała za zdrajców. Bowiem dzień 1 marca, w 2011 roku został oficjalnie ustanowiony Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Celebrowania tego święta narodowego nie zabrakło również na Żywiecczyźnie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej o godz. 8.00, sprawowanej  w kościele św. Floriana w Żywcu- Zabłociu. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek dawnej siedziby UB, znajdującej się przy ul. Dworcowej 2, gdzie pod pamiątkową tablicą zostały złożone kwiaty. Dalsza część obchodów miała miejsce pod pomnikiem Żołnierzy NSZ umiejscowionym na skwerze Narodowych Sił Zbrojnych w Żywcu.


Inne uroczystości poświęcone bohaterskiej walce Żołnierzy Wyklętych odbyły się także w Milówce przy Obelisku kpt. Antoniego Bieguna „Sztubaka” i jego żołnierzy oraz Kamesznicy przy znajdującym się tam pomniku pomordowanych.

W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci  Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Podbeskidzie, Związku Podhalan oraz młodzieży z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamesznicy. We wszystkich  miejscach obecny był starosta żywiecki-  Andrzej Kalata.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest mocno kultywowana w tym regionie. Coroczne upamiętnienie ich bohaterskiej walki, poświęcenia i cierpienia w imię ojczyzny jest swoistym zadośćuczynieniem, za wszystko co dotknęło ich w latach PRL, począwszy od tortur, śmierci w męczarniach, aż po chęć całkowitego wymazania ich z historii naszego narodu.

Zdjęcia i źródło: Powiat Żywiec 

Udostępnij Drukuj E-mail