Czy altanę ogrodową można dopasować do wielkości każdej działki?

Z reguły szeroki wybór altan ogrodowych, pozwala na naprawdę solidny przegląd rozwiązań dostosowanych do swojej działki. Bo w ofercie producentów tego typu wyposażenia ogrodowego, mamy altany mniejsze, przystawne oraz sporej wielkości wiaty, pod którymi można zaparkować auto.

Właściwie jedyne co nas zatem ogranicza w wyborze odpowiedniego modelu to wielkość posiadanego terenu, ale również dostępność wolnego, jeszcze niezagospodarowanego miejsca.

Altany o standardowych rozmiarach 3 x 3 m zmieszczą się nawet na mniejszej działce. Można taką altanę dostosować do aranżacji ogrodu i wstawić na przodzie lub gdzieś w cichszej strefie działki, wśród zieleni. Jeśli natomiast potrzebujemy większej konstrukcji, potocznie nazywanej wiatą, w której zaparkujemy auto, to trzeba zadbać dla niej o nieco więcej miejsca. Dobrze sprawdzi się tutaj np. altana o wymiarach 5 x 5 m.

A może potrzebujesz czegoś naprawdę niedużego, pod czym schowasz drewno kominkowe oraz podstawowe sprzęty ogrodowe? Dla takiego wariantu, powstały wiaty przystawne, które można dostawić np. do ściany budynku. Zajmują bardzo niewiele miejsca, a ich praktyczne zadaszenie ochroni wszystko, co musimy gromadzić na świeżym powietrzu.

Drewniana altana Orelan - fot. Sklep ogrodosfera.pl

Jak przygotować się do montażu altanki ogrodowej?

Przed wyborem odpowiedniej wielkości altanki zastanów się, czym utwardzisz podłoże znajdujące się pod tą konstrukcją. To ważne, ponieważ tylko na dobrze przygotowanym gruncie, altana będzie mogła być użytkowana w prawidłowy sposób.

Najczęściej do utwardzenia takiego podłoża stosuje się kostkę brukową lub płyty chodnikowe. Wybór materiału będzie zależał od tego, jak zaprojektowano pozostałą strefę w ogrodzie.

Podłoże pod altanę powinno być przygotowane jeszcze przed dostarczeniem konstrukcji na działkę. Dobrze oszacuj zatem plan działania i harmonogram prac.

Altana drewniana, czy metalowa - jaki materiał wybrać?

To prawda, że dostępnych modeli altan jest naprawdę sporo, a wśród najczęściej wykorzystywanych tu materiałów znajdziemy chociażby drewno, czy metal połączony z przeszkleniem z poliwęglanu.

Każda z nowoczesnych altan ogrodowych prezentuje się bardzo dobrze, pod warunkiem, że dobierzemy ją do zaaranżowanej w określonym stylu działki.

W nowoczesnych ogrodach nie trzeba wiele, by stworzyć przyjemną przesłonę do wypoczynku. Tu sprawdzi się prosta konstrukcja, składająca się z czterech słupów podtrzymujących i drewnianego zadaszenia. Wystarczy dodać tutaj biały baldachim, by całość nabrała śródziemnomorskiego wyrazu.

Altana Lizbona - fot. Ogrodosfera

W klasycznych ogrodach warto zainwestować w altanę w kształcie rombu, gdzie zadaszenie będzie wykonane np. w gontu. Boczne ścianki takiej altanki mogą zdobić drewniane kratki, po których będą się pięły wiosenne kwiaty.

Altana to dobre miejsce do grillowania, popołudniowego wypoczynku oraz miejsce służące jako praktyczny składzik. Jeśli brakuje Ci takiej zadaszonej strefy na działce to koniecznie zadbaj o altankę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Przejrzyj ofertę dostępnych modeli i korzystaj z ogrodowych uroków przez cały rok.

Udostępnij Drukuj E-mail