W sobotę 5 września 2020 r. w ramach kampanii WODA TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA w Wieprzu odbył się Pokaz Kina Plenerowego zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Partnerem tego wydarzenia była firma Żywiec Zdrój.

Jako główną atrakcję wieczoru na dużym ekranie wyświetlono film Ocalić Arktykę w reżyserii Grethe Bøe-Waal. Film opowiadał o trójce rodzeństwa, którzy na skutek nieoczekiwanego splotu wydarzeń znaleźli się zupełnie sami na bezludnej wyspie pod biegunem północnym, zmagając się z arktycznym klimatem i miejscową fauną w oczekiwaniu na ratunek. Swoją tematyką film nawiązywał do ważnych kwestii związanych ze zmianami klimatu i potrzebą działania na rzecz ochrony zasobów wodnych, które w swojej kampanii porusza Żywiec Zdrój. O jej założeniach opowiadała podczas wydarzenia Katarzyna Dębska, Dyrektor Fabryki Żywiec Zdrój w Jeleśni.

Projekcję filmu poprzedzało wyświetlenie spotów reklamowych powstałych w ramach kampanii WODA TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA, w których wystąpili przedstawiciele lokalnego samorządu, działacze społeczni zaangażowani w tematykę ochrony zasobów wodnych na Żywiecczyźnie oraz dzieci - podopieczni Fundacji Braci Golec.
O swoim zaangażowaniu w akcję opowiadał ze sceny Marian Knapek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, który podkreślał, że lasy pełnią ważną rolę w procesie retencjonowania wody, zatrzymując ją jak gąbka w koronach drzew, w runie, ściole i w glebie. Akcji sadzenia 8 milionów drzew w programie “Po stronie natury” poświęcony był jeden z wyświetlanych na dużym ekranie spotów.

Głos zabrała także Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, Agnieszka Biegun, która opowiadała o projektach realizowanych w gminie we współpracy z firmą Żywiec Zdrój w ramach programu grantowego “Lokalne Inicjatywy Społeczne”. Na szczególną uwagę zasługuje akcja “Ocalić Łęgi”, dzięki której udało się zrewitalizować teren lasów łęgowych wzdłuż rzeki Soły w Wieprzu.

Uczestnicy wydarzenia mogli bliżej poznać także inne lokalne inicjatywy, odwiedzając stoisko Klubów Seniora w Juszczynie i Bystrej, gdzie do wygrania były tzw. “Ekobagi”, czyli ekologiczne torby materiałowe oraz woreczki na warzywa wielokrotnego użytku. Na chętnych czekały też tak zwane Koperty Życia, czyli koperty z kompleksowymi informacjami o chorobach, alergiach i zażywanych lekach, które warto umieścić w widocznym, łatwo dostępnym miejscu w mieszkaniu (np. na lodówce), by w razie interwencji pomóc ratownikom medycznym podjąć właściwe decyzje.

Dodatkową atrakcją eventu było oficjalne rozstrzygnięcie konkursu “Łapmy Wodę” organizowanego przez Fundację Ekologiczną ARKA i wręczenie nagród - praktycznych beczek do magazynowania deszczówki. Laureaci z gmin Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka zostali wyróżnieni za kreatywne zdjęcia i filmiki pokazujące racjonalne gospodarowanie wodą w przydomowych ogródkach. Zwycięzców z gminy Jeleśnia poznamy podczas kolejnego seansu kina plenerowego zaplanowanego na 19 września 2020 r. na boisku przy Centrum Integracji Społecznej w Jeleśni, na które już dziś w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

 

Udostępnij Drukuj E-mail