Prawie w każdym zakątku świata świętowane jest innego dnia. Jest wyrazem wdzięczności i szacunku do mam, za ich poświęcenie i oddanie. Przed nami Dzień Matki. 

Tradycja tego święta sięga aż starożytnej Grecji. Wraz z rozkwitem wiosny odbywało się Święto Matki Natury - bogini płodności i urodzaju. Hołd składano bogini Rei - matce wszechświata. Podobnie było i w starożytnym Rzymie, gdzie święto bogini matki obchodzono od 15 do 18 maja. Był to bardzo radosny czas, wypełniony zabawą i festynami - nosił miano Hilari. 

W czasach nowożytnych święto Matki zostało przeniesione na grunt chrześcijański i związane jest z kultem Matki Boga. Stąd wierni rozpoczęli składać wyrazy szacunki nie tylko Bożej Matce, ale i własnym rodzicielkom. 

 

 

kobieta.byc.pl

 

 

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w 40 krajach. W Polsce życzenia matkom składamy  26 maja.  W każdym z tych krajów obchodzony jest w innym terminie. Interesujące jest to, iż ogromna większość państw, które postanowiły wpisać do swojego kalendarz Dzień Matki - umiejscawia go właśnie w maju, kiedy przyroda budzi się do życia. Wydaję się więc, że starożytne zwyczaje związane z oddawaniem hołdu matce naturze, widoczne są i w czasach współczesnych. 

Warto nadmienić, iż do regularnego obchodzenia Dnia Matki przyczynili się Anglicy. W XVII wieku szacunek matkom oddawano w dniu zwanym "Niedziela u Matki". Najczęściej  w 4. niedzielę Wielkiego Postu. Skąd to święto? W owym czasie wiele dzieci pracowało jako służba na dworach bogatych rodzin. Do rodzinnego domu dzieci przyjeżdżały tylko na jeden dzień w tygodniu - właśnie na niedzielę. Dzieci wracały do matek z podarunkami, kwiatami, słodyczami, a matki obdarowywały je błogosławieństwem. 

 

 

edziecko.pl

 

  

W Polsce Dzień Matki obchodzimy od 1914 roku. W tym dniu, podobnie jak w siedemnastowiecznej Anglii, mamy nadal obsypywane są drobnymi podarunkami. A jak to wygląda w innych krajach?

Hindusi wyjątkowo obchodzą to święto w październiku. Hinduskie mamy świętują dopiero od 10 lat. W tym dniu dostają kwiaty i zaproszenie na obiad poza domem. 

W Mongolii święto mam obchodzone jest razem z Dniem Dziecka i jest to jedyny kraj, w którym mamy życzenia matkom składa się dwa razy w roku - 1 czerwca i 8 marca. W Stanach Zjednoczonych natomiast to święto państwowe. 

 

Ewa Jeremicz

 

Udostępnij Drukuj E-mail