Wystawa "Był wśród nas"

Wystawa przestrzenna "Był wśród nas" została otwarta 19 kwietnia 2015r w Hali Widowiskowo- sportowej w Węgierskiej Górce.

Wystawa "Był wśród nas":Karol Wojtyła-Jan Paweł IIVF Studio - Daniel Franek

 

Wystawa powstała w 2014r.  W ramach instalacji multimedialnej eksponowane są unikatowe zdjęcia z lat młodości księdza Karola Wojtyły oraz 

z pontyfikatu Jana Pawła II. Zostały wykorzystane zdjęcia z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Multimedialnego Jana Pawła II w Bielsku-Białej, a także od osób prywatnych, m.in. Stanisława Rybickiego, Jerzego Ciesielskiego oraz Grzegorza Gałązki. Dopełnia ją scenografia – gabloty z eksponatami oraz nagrania multimedialne.Celem wystawy „Był wśród nas” jest powrót do osobistych spotkań z Janem Pawłem II dzięki niezwykłym historycznym już fotografiom, wspomnieniom samego Ojca Świętego, a także wspomnieniom innych osób. Wielu z nas doświadczyło, jak wielki wpływ na osobiste życie wywarły te spotkania. Mamy nadzieję, że wystawa „Był wśród nas”, dla wielu będzie okazją do ożywienia relacji ze Świętym, który żył i „żyje” pośród nas, że na nowo wniesie w nasze życie wiele pięknych wartości.

Wystawa podzielona została na 4 strefy fotograficzno-tekstowe odnoszące się do poszczególnych okresów życia
 i pracy Karola Wojtyły – Jana Pawła II:

1) Lata młodzieńcze – młody Karol Wojtyła, Jego korzenie, rodzice oraz brat Edmund i ich związki z miastem Bielsko-Biała.

2) Lata kapłańskie – młody ksiądz, duszpasterz akademicki z grupą studentów w Beskidach.

3) Lata posługi biskupiej – biskup krakowski wizytujący parafie, odwiedzający kościoły, udzielający sakramentów. W Bielsku-Białej usłyszał informację o śmierci Jana Pawła I – w Parafii na Złotych Łanach. To była jego ostatnia wizyta pasterska jako metropolity krakowskiego.

4) Lata pontyfikatu – papież przybywający w roku 1979 jako pielgrzym do Oświęcimia i do obozu koncentracyjnego, a w roku 1995 z wizytą do Skoczowa, Żywca i Bielska-Białej.

 Ks. Paweł Danek

źródło wegierska-gorka.opg.pl

autor reportażu: VF Studio- Daniel Franek