Zaangażuj się i wesprzyj lokalną inicjatywę w ramach akcji "Polak potrafi".

Jak piszą sami współtwórcy projektu: "Chcielibyśmy zaangażować Was do wspólnego dzieła. Dzieła jakim jest nagranie debiutnackiej płyty zespołu Królestwo Beskidu. Pragniemy w ten sposób wyrazić nasze dziedzictwo kulturowe które w dużej mierze wywodzi się ze źródeł beskidzkich.  Inspiracje muzyczne siegać będą po historyczne „Austrowęgry”.     

             

Wyjaśnienie tej nazwy wymaga dłuższego wstępu :)

Regionalizm terenów z których się wywodzimy rózni się aspektem m.in. 

- muzyki

- obrzędowości

- strojów

- dialektu gwarowego

Żywiecczyzna jako region jest bardzo rozległa, a każda wieś na żywiecczyźnie czy gmina posiada swoją nieco odrębną tradycje muzykowania np. znane melodie góralskie w zależnosci od zakątku żywiecczyzny  wykonywane są zawsze nieco inaczej. Podobnie jest z dialektem gwary. Co miejscowość to inny dialekt i  inne naleciałości gwarowe. Ta odmienność - niby niewielka - bardzo nas fascynuje gdyż te szczegóły składają się na skarby Beskidów.

W zespole występują osoby pochodzące z Żywiecczyzny (Laliki) oraz sąsiedniej Trójwsi Beskidzkiej – (Jaworzynka).  Co drugi mieszkaniec gminy Istebna to artysta, malarz, rzeźbiarz, cieśla czy muzyk. W Koniakowie tworzy się znane na całym świecie koronki a Laliki sąsiadując z Koniakowem są łącznikiem Śląska Cieszyńskigo z Żywiecczyzną. Bliska Kisuca na Słowacji i Orawa  dodają naleciałości  tak i muzycznych jak i gwarowych . Dlatego w Lalikach  znajdziesz i koronki jak i będziesz świętować Żywieckie Gody a mieszkańcy "godajom" z akcentem przypominającym język słowacki :) Teren pogranicza Lalik i Koniakowa nazywamy wspólnie "Doliną Czernej Soły":) Reasumując –to wszystko składa się w jedną całość – całość wielkiego bogactwa Beskidów, które nasz zespół pragnie ująć w muzyce, wykonując ją w stylu wysublimowanym.

 

   

 • Nasza muzyka ma służyć innym.
 • Nasza twórczość jako muzyczny i mistyczny obraz Beskidów  skierowany jest do osób pragnących odpocząć od  codziennego zgiełku i pośpiechu.
 • Chcemy zamknąć pierwszy etap działalności zespołu.
 • Uprzejmość lokalnych mediów pozwoli nam rozsławić nasz zespół w szerszych kręgach, a płyta to  dobry temat do rozmów.
 • Każda płyta jest "kawałkiem siebie" dlatego po koncertach zawsze będziemy mogli zaoferować ją publiczności.
 • Chcemy koncertować w Polsce i na całym świecie. Płyta zawsze jest pretekstem i łącznikiem, który nie potrzebuje słów. 

Katarzyna Gacek-Duda 

 

 

 

 

 

 

 • Pomysłodwaczyni zespołu - pochodząca z Lalik na Żywiecczyźnie, multiinstrumentalistka a przede wszystkim flecistka  i pasjonatka muzyki etnicznej. Ukończyła m.in. Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Przebywała na rocznym stypendium w Uniwersitaet Fuer Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu, następnie ukończyła studia podyplomowe w klasie fletu prof. Jadwigi Kotnowskiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jako muzyk orkiestrowy koncertowała w kraju i zagranicą. Bierze udział w projektach, które cechują przeróżne nurty i style muzyczne. Jej największą pasją od zawsze jest muzyka źródeł i flety - dlatego postanowiła stworzyć swój własny "mały świat": Królestwo Beskidu. Kasia  jest autorką większości utworów oraz tekstów w programie KB. W zespole  gra również na skrzypcach ...po swojemu:). Od najmłodszych lat zajmuje się propagowaniem muzyki tradycyjnej, a jej pasja do fletów rozszerza się o instrumentarium fletowe z różnych zakątków świata.  "Beskid... tam jestem zawsze, niezależnie od mego fizycznego położenia. Tam jest  i będzie mój dom...w Beskidzie jest moje źródło inspiracji muzycznej, a Laliki to miejsce mistyczne". 

Beniamin Wałach

 

 

 

 

 

 

 • Student Uniwersytetu Śląskiego - filia w Cieszynie. Również propagator beskidzkiej kultury. Beniamin śpiewa, gra skrzypcach oraz altówce.  Ma najtrudniejszą rolę w zespole: rolę sekundzisty, która wymaga nielada precyzji rytmicznej. Wraz z zespołami ludowymi przemierzył już kawał świata. Jest osobą, która w odróżnieniu od innych członków zespołu, żyje nieco ...ponad ziemią:) Współpracuje z wieloma zespołami związanymi z Uniwersytetetm Śląskim.  Jest członkiem rodzinnego zespołu "Jetelinka", który prawie 20 lat temu założyli jego rodzice Monika oraz Rafał Wałachowie. Wraz z rodzicami  oraz artystyami z Istebnej i Jaworzynki ma na swoim koncie wiele nagrań fonograficznych w których znajduje się esencja Beskidu Śląskiego.

Martin Wałach

 

 

 

 

 

  

 • kontrabasista i basista. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego -filii w Cieszynie. Propagator kultury beskidzkiej. Wraz z mamą i bratem tworzą wspomniany już zespół  "Jatelinka". W rodzinie Martina wszyscy grają i śpiewają, gdyż taki sposób spędzania wolnego czasu kochają najbardziej. Martin jest muzykiem, który udziela się w licznych zespołach estradowych. Podobnie jak brat ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe w kraju i zagranicą współpracując z zespołami rozrywkowymi oraz ludowymi. Obecnie prowadzi zespoły ludowe w Trójwsi Beskidzkiej. Udziela się również w koncertach i działaniach mających na celu pomoc charytatywną. Martin bardzo sprawnie gra na instrumentach pasterskich: rogach, trombitach, fujarach oraz dudach. W zespole Królestwo Beskidu Martin odkrył swój talent do śpiewu :D...co słychać w utworze"Gróniciek", który z pewnością znajdzie się na naszej pierwszej płycie. Bracia są potomkami Jana Wałacha, artysty z Istebnej, twórcy drzeworytów, który jest znany i ceniony na całym świecie. Ich geny mówią same za siebie...dlatego Królestwo Beskidu wspiera dziedzictwo kulturowe nie tylko muzycznie...ale również kontynuuje  tradycje i artyzm odziedziczony po swoich przodkach. 

 

  

Marcin Sidor

absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, od 11 lat skrzypek Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO , członek kwartetu smyczkowego ACOUSTIC QUARTET. Jego przodkowie: ojciec i dziadek pochodząc z podkarpacia grywali na skrzypcach i akordeonie wykonując muzykę ludową -zatem... zamiłownie do muzyki etnicznej Marcin posiada wgenach. Ponadto wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso" - współpracował ze wspaniałymi zespołami  m.in . Vołochami  i Kroke.  

 

 

Joanna Piszczelok

 pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach gdzie ukończyła również studia podyplomowe. Laureatka miedzynarodowych konkursów muzyki kameralnej. Pianistka  od najmłodszych lat miała styczność z muzyką źródeł dzięki ojcu,ktory od ponad trzydziestu lat jest oboistą w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Joanna Piszczelok jest pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach.  Z zespołem Królestwo Beskidu współpracuje od początku jego działalności. 

 

 

 • Skład powyżej to muzycy, którzy właśnie pracują nad naszym pierwszym debiutanckim albumem "HALA".  Z pewnością na tym nie poprzestaniemy :)...ale bez Was nie damy rady tego zrobić... 
 • Niechaj ten album  będzie naszym wspólnym dziełem. 

 

 

 •  Podczas naszej niespełna dwuletniej działalności mieliśmy okazje współpracować z różnymi artystami.  Osoby szczególnie związane z Królestwem Beskidu to m.in.
 1. Paulina Stateczna, pianistkanagrała dla nas wiele pięknych dźwięków - zwłaszcza w utworze "Wysoki Beskidzie", który nieco odświeżony również pojawi się w naszym debiutanckim albumie "HALA"
 2. Józef Broda, polski folklorysta, mistyk, filozof
 3. Gabriela Gąsior, wokalistka, która "wyśpiewała" z nami  "kolędy narodów" w  następujących językach: węgierski, hiszpański, starogrecki, norweski, niemiecki.
 4. Paweł Wszołek, kontrabasista
 5. Patryk Zakrzewski, perkusjonalista
 6. Szymon Stateczny, skrzypek
 7. Agnieszka Michalska, góralska pieśniarka
 8. Małgorzata Filary, etnolog, altowiolistka

  

 

 2014    

 1. 1 STYCZEŃ 2014 - pierwszy koncert zespołu :)
 2. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Zgierza
 3. Koncerty Edukacyjne mające na celu przybliżyć muzykę tradycyjną w m.in. szkołach muzycznych na śląsku i podbeskidziu.
 4. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich - wyróżnienie w projekcie "Dolina Czernej Soły"
 5. Koncerty Charytatywne.
 6. Koncert podczas "XXX Jublileuszowego Festiwalu - Babiogórska Jesień".
 7. Koncert Bożonarodzeniowy w Bazylice św. Antoniego, projekt zrealizowany na prośbę  i  zaproszenie ze strony Konsulatu Generalnego w Stambule.

  

 

2015  

 1. Koncerty Noworoczne - Persenbeug, Wiedeń, Katowice
 2. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Folklowej Nowa Tradycja -Nagrodę Specjalna Polskiego Radia 2 dla  wyróżniającego się solisty instrumentalisty "Złote Gęśle" dla Katarzyna Gacek-Dudy
 3. Ogólnopolskie święto muzyki tradycyjnej - Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych -  I miejsce i nagroda pieniężna Polskiego Radia 2 dla Katarzyny Gacek-Dudy.
 4. DragonFolkFest 2015
 5. Ogólnopolski Turniej Muzyków Prawdziwych. Filharmonia Szczecińska - III miejsce i nagroda pieniężna dla Katarzyny Gacek-Dudy za niezwykle emocjonlaną grę na instrumentach tradycyjnych. (wrzesień 2015)

   

 • Bez środków finansowych będzie nam cieżko zrealizowac wspólny cel - dlatego chcemy abyście dokładnie wiedzieli na co chcemy przeznaczyć zebraną kwotę. Poniżej przedstawiamy wstępny kosztorys działania. 

   

 • 1500zł - wynajem sali która będzie bardzo dobrze spełniać warunek nagrań "live". Wyżywienie dla całej ekipy(cały dzień nagrań), finanse związane z kosztami podróży muzyków uczestniczących w sesji nagraniowej.
 • 500zł - realizator dzwięku
 • 2000zł - mixy i mastering
 • Za realizację nagrań mixy oraz mastering będzie odpowiadać  Piotr Kominek, muzyk, pianista, właściciel studia nagraniowego EQ w Bielsku - Białej. Współpracował ze znanymi artystami muzyki estradowej m.in. Mietkiem Szcześniakiem, Beatą Bednarz, Moniką Kuszyńską, Budką Suflera itd. Jego doświadczenie oraz wspaniała atmosfera podczas pracy nad utworami to cenny i niespotykany dar.

    

 

 • Dodatkowe środki przeznaczymy m.in. na - szatę graficzną w okładce płyty oraz (jeżeli się uda) nagranie teledysku podczas sesji nagraniowej.

  

 

 • Na płycie znajdą się utwory autorskie inspirowane muzyką beskidzką, melodie  z wpływami węgierskimi i słowackimi. Utwory będą wzbogacone  o instrumenty pasterskie takie jak: piszczałki, fujary sałaskie, skrzypce etniczne, gęśle, fujary wielkopostne itd.  Formy naszych utworów są odmienne od typowych muzycznych ustaleń. Lubimy łączyć różne gatunki muzyczne grając części składające się z krótkich motywów. Wykorzystujemy możliwości charakterystyczne dla duetu, trio itd. Jesteśmy pełni pasji i zapału do pracy. 

 

 

 • Chcemy połączyć  brzmienie tradycji ze światem instrumentów klasycznych. Fortepian dodaje wiele szlachetności a flet poprzeczny to blask oraz niesamowita  paleta barw, mikrotonów  i przeróżnych ciekawych brzmień związanych bezspośrednio z techniką zadęcia. Ten zapewne ciekawy eksperyment może się udać dzięki naszej  i Waszej determinacji.

 

 

 Potrzebne jest 4 tys. zł. https://polakpotrafi.pl/projekt/debiut-krolestwa-beskidu