Najbardziej ciekawą wyprawą w okolicy to Worek Raczański, (Wielka Racza - Przegibek - Rycerzowa), z co najmniej kilkoma wariantami podjazdu i zjazdu zarówno ze strony polskiej jak i słowackiej.

Łukasz Pisiewicz „Trenejro”

Oto kilka wariantów tras, w które można się wybrać.

Zwardoń – Kikula – Racza – Przegibek – Rycerzowa - Młoda Hora - Rajcza do przejechania w tempie turystycznym w czasie ok. 5-6 godzin o długości 50 km i przewyższeniu 1600 m. Prawie cała trasa wiedzie czerwonym szlakiem. Zaczynamy od stacji PKP w Zwardoniu drogą asfaltową w prawo w kierunku granicy (czerwony szlak), tutaj powinno wyjeżdżać się asfaltem, przy schronisku skręcamy w prawo, dalej asfalten. Po ok. 200 m dojeżdżamy do szlaku czerwonego, którym podążamy dalej. Po ok. 3 km, po stromym zjeździe do przełęczy Graniczne można wybrać wariant skrótu przez Słowację, bądź jechać na wprost przełącz, a dalej drogą odchodzącą w prawo, gdzie pokonujemy trawersem Graniczne, aby po ok. 15 minutach dojechać ponownie do czerwonego szlaku, którym podążamy w kierunku góry Kikula. Z Kikuli można wybrać wariant pierwszy, czyli zielonym szlakiem na Słowację, aż do czerwonego szklaku aż do początku miejscówki Oszczadnica, skąd niebieskim szlakiem, a potem zielonym zdobywamy Wielką Racze (chyba najdłuższy podjazd w tej okolicy z 430m na 1236m).

Z Kikuli ciekawa część trasy prowadzi przez szlak czerwonym, gdzie spotykamy wiele atrakcyjnych zjazdów oraz singli w kierunku Raczy. Żeby nie wyjeżdżać jeszcze na Racze, po minięciu szczytu Obłaz i zjeździe około 150 m do siodła, odbijamy w słabo widoczną ścieżką w lewo, aby po minucie dotrzeć do żółtego szlaku prowadzącego z Rycerki Górnej na Wielką Raczę. Ze szczytu Raczy kierujemy się dalej czerwonym szlakiem w kierunku Przegibka.

Można wybrać wariant drugi - po około 25 minutach zjazdu z Raczy mijamy jedyną na trasie tablice z mapą regionu w tym miejscu, gdzie odchodzi szeroka droga w lewo, którą po 500 metrach docieramy do oznaczonego szlaku w rezerwacie Śrubita Beskidzka Zelena Stezka. Na koniec docieramy do asfaltu, którym zjeżdżamy na parking pod Wielką Raczą. Jadać dalej prosto w dół po 800 metrach, na rozwidleniu mamy po lewej ścieżkę na Rajczę, a w prawo na Przegibek szlak zielony, którym możemy powrócić na naszą trasę. Jadąc dalej czerwonym szlakiem po 20 minutach napotykamy singiel z korzeniami przez Abramów na Jaworzynę, po kolejnych 20 minutach docieramy do czarnego łącznika, który doprowadzi nas do schroniska na Przegibku.

Wariant trzeci - zjeżdżamy w dół spod schroniska zielonym szlakiem i docieramy do Rycerki Górnej. Z Przegibka musimy się wrócić tą samą drogą, czarnym szlakiem, gdzie zostawiliśmy czerwony, po czym jedziemy nim aż na Wielką Rycerzową. Nie polecam niebieskiego szlaku na Rycerzową, choć na mapie wydaje się zacznie łatwiejszy. Na początku jadać czerwonym mamy stromy trawers w kier granicy, dalej odcinek bardzo techniczny - sporo korzeni. Na samą Wielką Rycerzowa podjazd.

Wariant czwarty - przed finalnym podjazdem, po korzeniach na Wielką Rycerzową w lewo odchodzi widoczna droga (szlak narciarski). Jest to skrót na przełęcz między Wielką i Małą Rycerzową. Z Wielkiej Rycerzowej jedziemy czerwonym szlakiem na siodło, po prawej stronie widać Bacówkę na Rycerzowej.Jeżeli zawitaliśmy do Bacówki, to warto się wrócić do siodła pomiędzy Rycerzowymi i za czerwonym szlakiem wjechać na Mała Rycerzową.

Wariant piąty - czerwonym szlakiem z Małej Rycerzowej w kierunku Młodej Hory stromym zjazdem. Zielonym szlakiem do przełęczy Kotarz, a dalej w lewo w kierunku Młodej Hory. Po przejechaniu rzeki z początkiem asfaltu skręcamy w lewo w kierunku lasu. Przed nami do pokonania podjazd około 120 metrów w pionie, częściowo utwardzony, częściowo po płytach, a wyżej asfalt. Gdy dotrzemy na górę, pomiędzy domami z lewej strony dochodzi czerwony szlak, gdzie kierujemy się w prawo na podjazd, dalej czerwonym szlakiem, gdzie napotykamy część widokową w zasadzie cały czas po grzbiecie i w dół zjeżdżamy w kierunku Rycerki Dolnej. Końcówka to stromy zjazd po płytach. Na asfalcie w prawo do Rajczy, a w lewo kierunek Zwardoń.

Łukasz Pisiewicz „Trenejro”

Przegibek - 5 różnych wariantów.

Dojazd do schroniska na Przegibku to kilka możliwych wariantów podjazdu, a potem zjazdu. Najbardziej popularnym jest zielony szlak zarówno z Rycerki Górnej jak i z doliny Rycerek.

Wariant pierwszy - 300 metrów w górę, po około 40 minutach jazdy napotykamy zielony szlak z doliny Rycerki Górnej. Jadąc asfaltem dojeżdżamy do rozwidlenia na Roztokach, gdzie w prawo można jechać na Raczę, a w lewo na Przegibek. Po 300 metrach zielony szlak skręca w lewo w las i zaczyna się podjazd około 1200 metrowy. Po 15 minutach na ostrym zakręcie w lewo zielony szlak odchodzi mocno w górę prowadząc już do schroniska. Tym szlakiem wyjeżdżamy troszkę powyżej schroniska i ostatnie metry mamy w dół do wcześniej dołączającego czarnego szlaku prowadzącego na Bendoszkę. Drugi wariant na początku wiedze tą samą ścieżką tylko po ostrym zakręcie drogi w lewo pod górę tym razem pojedziemy prosto, prawie po płaskim, dalej trzymając się, przez około 2 kilometry, drogi. Gdy dojedziemy do skrzyżowania dróg, skręcamy w prawo i ostrym podjazdem, mijając krasnala z wodą, a potem wyciąg narciarski docieramy do polany, na końcu której skręcamy w lewo i jesteśmy na miejscu.

Wariant trzeci - najkrótszy przejazd ze schroniska. Na początku jedziemy jak w przypadku poprzednich wariantów, jednak zostawiamy po lewej stronie zielony szlak, a my ruszamy prosto drogą asfaltową. Mijając koniec drogi rowerowej, parking z wiatą, a potem małe osiedle kempingowe docieramy do polany, na której jest widoczna odchodząca droga w lewo, w górę, a na drzewie wisi kapliczka. Tą dość stromą drogą po 20 minutach będziemy przejeżdżać obok wspomnianego wcześniej krasnala. Dalej jak w wariancie trzecim.

Wariant czwarty - jadąc doliną Rycerki Górnej przed Kolonią po prawej stronie mijamy wodospad. Po 200 metrach, przed leśniczówkąm wąska droga asfaltowa odchodzi w lewo. Jest tam drogowskaz Studencka Baza Namiotowa na przełęczy Przysłóp Potócki. Tą drogą początkowo asfaltową, a potem spychaczówką docieramy 300 metrów wyżej. Na przełęczy mamy widok na Mlodą Horę i pasmo Rycerzowej. Z przełęczy jedziemy główną drogą w dół po lekkim wywłaszczeniu ponownie w dół, po czym po 300 metrach skręcamy w prawo i stąd już lekki podjazd w kierunku schroniska. Po 2 kilometrach droga się kończy, przed zjazdem należy odbić w prawo jadąc dalej po stromiźnie obok Morskiego Oka. Później docieramy do zielonego szlaku z doliny Rycerek, gdzie skręcamy w lewo i po 5 minutach jesteśmy pod schroniskiem..

Wariant piąty - dojazd z doliny Rycerek. W tę dolinę jadąc od Rajczy skręcamy w lewo przed kościołem w Rycerce Górnej. Przejeżdżamy przez most po cym przez 3 kilometry poruszamy się asfaltem do Rycerek. Tam trzymamy się prawej strony jadąc prosto. Z końcem asfaltu zaczyna się zielony szlak, który wcześniej odszedł w prawo pod górę w stronę Przegibku. Jedziemy prosto aż do widocznego rozwidlenia drogi już potem w prawo i dalej aż do spotkania ze spychaczówką opisaną w wariancie 4 – kończymy trasę jak we wspomnianym wariancie.

Będąc na Przegibku warto podjechać 144 metry w górę aż na Bendoszkę (czarny szlak spod schroniska), z której mamy wspaniała panoramę na Pilsko, Rysiankę, Babią, Rycerzową, Skrzyczne, Raczę i Małą Fatrę. Potem zjechać 100 metrów poniżej szczytu w kierunku Praszywki (czarnym szlakiem) przed wjazdem do lasu skręcić w lewo w kierunku ławeczki z widokiem na Małą Fatrę.

Łukasz Pisiewicz „Trenejro”

Konsultacja i zdjęcia: Łukasz Pisiewicz „Trenejro”

Udostępnij Drukuj E-mail