Demianowska Jaskinia Wolności to najczęściej odwiedzana jaskinia na Słowacji. Znajduje się w Dolinie Demianowskiej i jest najpiękniejszą jaskinią rozległego systemu jaskiń demianowskich po północnej stronie Niżnych Tatr. Powstała w popielato-błękitnych wapieniach ze środkowego triasu na sześciu piętrach. Zdobiona wyjątkowymi naciekami, dzięki którym zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Wejście do jaskini położone jest na wysokości 870 m n.p.m.. Jaskinia ma długość 8126 m, z czego udostępnione jest 1800 m. Dla zwiedzających dostępne są dwie trasy: tradycyjna 60-minutowa (1150 m) oraz długa trasa 100-minutowa (2150m). Średnia temperatura w jaskini to 6,1 - 7,0 °C.

Demianowską Jaskinię Wolności odkrył A. Král z A. Mišurom w roku 1921. Po wybudowaniu chodników i zainstalowaniu oświetlenia elektrycznego jaskinię udostępniono dla zwiedzających w 1924 roku. Najniższym piętrem jaskini przepływa rzeczka Demianowka. Oprócz białych nacieków występują również nacieki zabarwione na kolor żółty, różowy, czerwony i fioletowy (od związków żelaza). Miejscami pojawia się zabarwienie siwe, ciemnozielone aż do czarnego, od związków manganu. Na dnie znajdują się tufowe jeziorka z różnymi formami naciekowymi (Złote, Koralowe, Liliowe, Perłowe, Winogronowe jeziorko). Rarytasem jaskini są jaskiniowe perły podobne do kulek grochu w Dużym Domu, pokryte szronem stalaktyty i kamienne słonko w Skarbcu, a także liliowe jeziorka z rokokowymi lalkami w Różowym Domu. Wszystkie formy naciekowe są w stadium wzrostu, odznaczają się połyskiem, co w innych jaskiniach bywa rzadkością. Z tego powoda jaskinia ta jest obiektem zainteresowania nie tylko naszych rodaków, ale i gości z zagranicy.

W poniedziałki jaskinia jest nieczynna. Wstęp dla osoby dorosłej wynosi 8 € (wielka trasa 15 €), dla studentów: 7 € (wielka trasa 13 €), dzieci 4 € / dziecko 6-15 lat, niepełnosprawni (wielka trasa 7,50 €).

Jak dojechać?  Kliknijcie tutaj.

Zdjęcia: Magdalena Sporek

{gallery}jaskinia{/gallery}

Udostępnij Drukuj E-mail