W lasach wokół wsi Soblówka - Gmina Ujsoły od 25 lat pozyskuje się paski łyka świerkowego. Następnie paski te trafiają do Francji, gdzie wykorzystywane są do dojrzewania serów. Dzięki zawartości żywicy sery nabierają niepowtarzalnego aromatu.

Magdalena Sporek: Dlaczego tylko w lasach Nadleśnictwa Ujsoły pozyskuje się paski łyka świerkowego?

Koordynator Pan Henryk: - Tylko na tym terenie występuje żyzna ziemia, na której wyrastają strzeliste świerki o specyficznym łyku, z którego pozyskiwane są paski.

 

Kiedy jest najlepszy sezon na pozyskiwanie skórek?

Koordynator Pan Henryk: Najlepszy okres to miesiące jesienno-zimowe, aż do marca, ponieważ wtedy nie ma szkodników (kornik), ani uschniętych drzew. Później ciężko znaleźć odpowiednie drzewo i pozyskuje się ich znacznie mniej.

 

Jak powstają paski?

Marcin - skórkarz: Pierwsze strugiem zdejmuje się spierzchniętą korę z drzewa, potem nożem nacina się łyko na odpowiedni wymiar, a następnie specjalną łyżeczką wycina się paski.

Koordynator Pan Henryk: Później skórki trafiają do skupu w Rajczy, gdzie panie wiążą je w paczki po 25 sztuk. Następnie paski suszone są w Zembrzycach, gdzie znajduje się spółka główna Terra Kora. Gotowe skórki wywożone są do Francji w rejon francuskiej Jury,przy granicy ze Szwajcarią, gdzie pakowane są w nie różne rodzaje sera. Sery produkowane są tylko od września do lutego, kiedy krowy są karmione sianem. Sery te nie są pasteryzowane. Wyjątkiem jest jedna mleczarnia we Francji, która produkuje sery cały rok, lecz są to sery pasteryzowane.

 Czy można na tym zarobić?

Marcin trudni się tym zajęciem od 7 lat i przyznaje, że jest to praca dochodowa. Traktuje pracę poważnie, ma już duże doświadczenie i umiejętności, dzięki czemu zarabia przez cały rok.

Marcin - skórkarz: Doświadczony skórkarz w 5 godzin przytnie od 1500 sztuk skórek. Dniówka to 4-5 godzin pracy przy dużej ilości drzewa, ale przeciętnie to około 2 godziny z powodu braku odpowiedniego drzewa. Stawka za 100 metrów skórek to 31,80 zł. Z jednego drzewa można otrzymać około 600 metrów skórek. Są również osoby, które przynoszą do skupu tylko po 200 metrów na tydzień i tak zarabiają na drobne wydatki.

Jakie wymiary ma skórka?

Koordynator Pan Henryk: Skórka musi mieć odpowiednią długość i szerokość. Wymagana szerokość to 3 cm oraz różne długości: 37 cm, 42 cm, 50 cm, 55 cm, 70 cm i 110 cm. Paski o długości 110 cm stosowane są do serów dużych przeznaczonych do restauracji, a w mniejsze pakowane są sery przeznaczone do sklepów.

Polskie skórki są bardzo cenione u francuskich producentów serów. Dzięki lokalnej odmianie świerka, miejscowi ludzie mają pracę, z której potrafią utrzymać się przez cały rok. Temat jest na tyle ciekawy, iż studenci SGGW w Warszawie piszą prace magisterskie na ten temat - informuje koordynator Pan Henryk.

Udostępnij Drukuj E-mail