Przełęcz Przegibek znajduje się w Rycerce Górnej w gminie Rajcza na wysokości 1000 m n.p.m. Należy do Grupy Wielkiej Raczy, leży w paśmie granicznym pomiędzy szczytem Bendoszki Wielkiej, a Banią. Przysiółek na Przegibku tworzy kilkanaście domów, Kaplica Podwyższenia Krzyża Świętego i schronisko turystyczne.

Przegibek szczyci się drewnianą kaplicą, do której warto zajrzeć i zobaczyć sztukę góralską. Kaplica znajduje się obok czarnego szlaku pomiędzy schroniskiem a węzłem szlaków na Wielką Rycerzową i Wielką Raczę. Kapliczkę wybudowali mieszkańcy Przegibka. W środku znajduje się obraz Matki Boskiej oraz Apostolskie Błogosławieństwo podpisane przez Jana Pawła II. Od maja do października odbywają się tutaj nabożeństwa fatimskie, na które przybywają całe rodziny (mieszkańcy oraz goście). Nabożeństwa te odbywają się w scenerii urokliwych widoków w atmosferze wyciszenia i obcowania z naturą.

Schronisko na Przełęczy Przegibek leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu okolica należy do szczególnie urokliwych. Pobliskie rezerwaty przyrody Śrubita i Dziobaki, dodają renomy temu miejscu, dając mu unikalny charakter.

Schronisko wybudowane jest na skraju lasu świerkowego, z charakterystycznym zielonym dachem, więc nie sposób go przeoczyć z pobliskich szlaków. W otoczeniu schroniska można natknąć się na pasące się konie, owce i ptactwo domowe.

Na Przegibku można ulec wrażeniu, że czas się zatrzymał. Tutejsi ludzie żyją w zgodzie z naturą a czas płynie wolniej. Przy domostwach można znaleźć piwniczki wkopane w zbocza, które kiedyś pełniły role lodówek i spiżarni.

Jest to idealne miejsce na odpoczynek,wyciszenie i relaks. Niezapomniane widoki i spokój sprawiają, że można tutaj zapomnieć o codziennej rzeczywistości i ciągłym pędzie.

Zdjęcia: Magdalena Sporek

WSZYSTKIE WYCIECZKI z CYKLU "TURYSTYKA W BESKIDACH"

{gallery}przegib{/gallery}

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail