Oravská Polhora (Orawska Półgóra) – wieś położona przy polsko-słowackiej granicy w pobliżu Korbielowa została zwycięzcą słowackiego konkursu „Wieś roku 2017” i w przyszłym roku będzie reprezentować Słowację w europejskiej edycji konkursu.  W konkursie brało udział 20 wsi z całej Słowacji. Drugie miejsce zajęła wieś Zemné, położona w południowo-zachodniej części kraju, a trzecie Blatnica, leżąca  tuż za granicami Orawy.  Z tej okazji w październiku w Orawskiej Półgórze odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.

„Tegoroczny zwycięzca wyróżnia się szczególnie dzięki unikalnej kulturze pasterskiej i muzyce gajdoszy. Nie można także pominąć wspaniałej przyrody pod Babią Górą” - powiedział minister środowiska Słowacji László Sólymos.

Jury tak uzasadniło swój wybór: „Zwycięska gmina prezentuje przykładny wzór lokalnej gospodarki, troskę o społeczność, krajobraz i środowisko naturalne, racjonalne wykorzystanie zasobów lokalnych, dobre kontakty z gminami partnerskimi, zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa z wykorzystaniem rozmaitych form wsparcia dla zachowania folkloru ludowego. Uznanie budzi troska o mieszkańców wsi, a także realizacja szczególnych działań prowadzących do harmonijnego rozwoju gminy.”

Geograficznie i historycznie Orawska Półgóra należy do Orawy. Słynie z tradycyjnego rzeźbiarstwa ludowego – znajdują się w niej liczne, góralskie chaty.

Ze znajdującego się tutaj uzdrowiska Słona Woda biegnie najstarszy szlak turystyczny na szczyt Babiej Góry i jeden z najstarszych w Beskidach Zachodnich. Źródło w Słonej Wodzie było znane już w średniowieczu, a w 1550 r. znalazło się na mapie Górnej Orawy (była to też pierwsza wzmianka o miejscowości).

W pobliżu wioski na przełęczy Glinne funkcjonowało w latach 1995-2007 drogowe przejście graniczne Oravská Polhora – Korbielów oraz turystyczne od 1997 r. Oravská Polhora – Zawoja-Czatoża, Oravská Polhora – Przywarówka i od 2006 r. Oravská Polhora – Moczarki, zlikwidowane po przystąpieniu Słowacji do Strefy Shengen.

Zapraszamy na wirtualną podróż po tej uroczej wiosce.

 

Udostępnij Drukuj E-mail