W tym roku dokładnie 20 listopada przypada 100 rocznica śmierci Dr Hugo Zapałowicza, założyciela Oddziału Babiogórskiego TT-PTT-PTTK. Tegoroczny 51. Jesienny Zlot Żywczaków, którego finał odbędzie się 24 września przy Schronisko Górskie PTTK Markowe Szczawiny im. Dr Hugo Zapałowicza, będzie poświęcony pamięci tego wybitnego działacza. Jemu poświęcona będzie również odznaka tegorocznego zlotu.

„Aby przeciwstawić się naporowi niemieckich turystów w rejonie Babiej Góry, 14 maja 1905 r. Dr Hugo Zapałowicz założył Oddział Babiogórski polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Makowie Podhalańskim (wkrótce przeniesiony do Żywca). W 1906 r., 20 maja, został wybrany na prezesa tego Oddziału. W tym czasie wystarał się o budowę drogi z Makowa do Zawoi. W lipcu 1906 r. wyznakował kolorem czerwonym pierwszy polski szlak turystyczny w tej części Beskidów, z Suchej do Zawoi, a następnie kilka dalszych szlaków w rejonie Babiej Góry. W obliczu wzniesienia w 1905 r. przez "Beskidenverein" niemieckiego schroniska pod szczytem Babiej Góry, najważniejszym dokonaniem Zapałowicza w tym czasie było jednak zebranie odpowiednich funduszy i doprowadzenie do zbudowania na Babiej polskiego schroniska turystycznego. Schronisko Oddziału Babiogórskiego TT otwarto w 1906 r. na polanie Markowe Szczawiny, na północnym stoku góry (od 1925 r. schronisko nosi imię H. Zapałowicza)."

Zapisy drużyn jak i turystów indywidualnych na 51 Jesienny Zlot Żywczaków rozpoczęły się w poniedziałek 11 września i zakończą w środę 20 września. Szczegółowy plan zlotu pod linkiem.

Zapisy turystów chcących uczestniczyć indywidualnie przyjmuje biuro Oddziału PTTK w Żywcu w godzinach urzędowania, zaś zapisy do drużyn reprezentujących poszczególne koła i kluby prowadzą zarządy tychże jednostek i należy się z nimi kontaktować.

 

Udostępnij Drukuj E-mail