W Tatrach Wysokich już po raz piąty stanęła Tatrzańska Świątynia Lodowa. To wyjątkowy kościół z elementami przyrody tatrzańskiej,  zbudowany  na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Do stworzenia projektu wykorzystano 1440 brył lodu o łącznej wadze 90 ton. 

Hrebienok/Siodełko znajduje się ok. 40 km od polskiej granicy. Można tam dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca (4,5 min) lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym (około 40 min). Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta  będzie do marca 2018 r. codziennie w godz. 9 – 16.30.

Autorem i architektem Tatrzańskiej Świątyni Lodowej jest Słowak Adam Bakoš. Jej budowa trwała 2 tygodnie, a wykonawcami są rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. Kopuła świątyni ma średnicę 25 m.

W tym roku motywem przewodnim projektu jest hasło "Hołd rodzinie". Autorzy inspirowali się światowej sławy katalońskim projektantem Antonim Gaudim i jego dziełem - rzymskokatolicką bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie.

Witraże dla unikalnej budowli wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos. Opracował osiem rozet techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe cztery prezentują pory roku.

Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7 st. C pod specjalną kopułą, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura.

W tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty,  ponadto śluby i spotkania.

Przy okazji zwiedzania warto wybrać się na spacer Ścieżką Koronami Drzew, o której pisaliśmy tutaj 

zdjecia i źródło:  www.vt.sk

Udostępnij Drukuj E-mail