Końcem sierpnia w żywieckiej Stajni Miejskiej Minii Zoo w żywieckim parku pojawiły się dwa małe kangury. Zostały zakupione ze zbiórki środków, które odwiedzający to miejsce mieszkańcy i turyści wrzucali do puszek.

Kangury rdzawoszyje, bo do takiego gatunku właśnie należą, inaczej zwane kangurami Walabi to torbacze z rodziny kangurowatych zamieszkujące głównie Tasmanię oraz wschodnie wybrzeże Australii. Nowi mieszkańcy zoo, to dwa młode, dziewięciomiesięczne samce, które przyjechały z hodowli w Holandii, a w Europie są powszechnie hodowane dla ogrodów zoologicznych czy prywatnych właścicieli. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 80-90 cm, a jako że są gryzoniami żywią się głównie gałązkami wierzby, świeżą korą, marchewkami, jabłkami i ziarnami zbóż. Dożywają średnio wieku 15-20 lat.

Jak powiedział nam Dawid Błoński - opiekun zwierząt w tej placówce: - Stanowią one poszerzenie naszej bazy zwierząt i uzupełnienie gatunków z tego regionu świata, bo mamy również sporo ptaków takich jak zeberki i papugi australijskie, papużki faliste, nimfy, no i największe - emu.

Grzegorz Jagosz: Jak kangury zniosą nasz klimat, głównie miesiące zimowe?

Dawid Błoński: Są dostosowane do naszych warunków. Jeżeli zima nie będzie bardzo ostra, a teraz takie raczej się nie zdarzają, to spokojnie u nas przezimują. Trzeba też wiedzieć, że mają swoje futro, które zabezpiecza ich przed niskimi temperaturami.

G.J. Teraz przebywają w specjalnym drewnianym domu, a czy będą też na wolnym wybiegu?

Dawid Błoński: W tym momencie  jeszcze się aklimatyzują. Trzeba pamiętać, że przyjechały do nas z prywatnej hodowli gdzie miały spokój i ciszę. Młode osobniki, a do takich nasze jeszcze należą, lubią być przy matce, której tutaj już przy sobie nie mają. Potrzebują trochę czasu by poczuć się bezpiecznie i przyzwyczaić się do ludzi i naszych wesołych dzieci, które chcą je zobaczyć. Potem będziemy je oczywiście wypuszczać również na wybieg obok domku, specjalnie dla nich przystosowany.

G.J.: Mają już jakieś imiona?

Dawid Błoński:. Nie, jeszcze nie posiadają imion. Może ogłosimy konkurs na pomysł jak  je nazwać.

Zachęcamy do odwiedzin. Wstęp jest bezpłatny.
Stajnia Miejska i Mini Zoo
Park Zamkowy, ul. Witosa, Żywiec
Godziny zwiedzania: wt-sb 9.00-17.30, nd 11.00-17.30, pn nieczynne

Zdjęcia: Grzegorz Jagosz

Udostępnij Drukuj E-mail