W sobotę 5 sierpnia odbyła się siódma już w tym roku wyprawa, a 182 w ciągu 20 lat wędrówek z cyklu „Wędrówki z Przewodnikiem”.

Organizatorem akcji jest Koło Turystyki Górskiej i Krajoznawstwa „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu, Urząd Miejski w Żywcu i Koło Przewodników - Oddział Babiogórski PTTK w Żywcu. Dzisiejsza trasa ze względu na warunki pogodowe (upał) została skrócona. Zamiast wyjścia na Rycerzową przez Mładą Horę do Rajczy, organizatorzy wybrali najkrótszą trasę mianowicie szlakiem czarnym na Rycerzową i zejście szlakiem żółtym do Soblówki. Razem to około 9,5 km trasy, w tym wyjście 4 km i zejście 4,5 km. W wycieczce wzięło udział 50 osób z całej Żywiecczyzny. Grupę prowadził Jacek Seweryn oraz przewodnik Józef Talik.

Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m) znajduje się pomiędzy Majcherową (1105m n.p.m.) a Świtkową (Svitková, 1082 m n.p.m.), od której oddzielona jest przełęczą Przysłop (940 m n.p.m.). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka. U podnuża szczytu znajduje się drewniana bacówka. Z samego szczytu, który jest częściowo zalesiony, widoki są tylko wycinkowe. Można dostrzec Wielką Raczę i Przegibek, Krzyż Jubileuszowy na Bendoszce Wielkiej, oraz niektóre szczyty Małej Fatry, takie jak Wielki Rozsutec. Najlepsze widoki rozciągają się natomiast z Hali Rycerzowej zajmującej siodło Przełęczy Halnej i stoki Wielkiej i Małej Rycerzowej (1207 m n.p. m.). Z hali tej widoczny jest Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie pasmo Babiej Góry.

Dzisiaj widoki były wspaniałe. Uczestnicy wycieczki aktywnie i miło spędzili czas i już myślą o kolejnej wycieczce.

Zdjęcia: Magdalena Sporek

{gallery}Rycerzowa{/gallery}

 

Udostępnij Drukuj E-mail