Jesień to najpiękniejsza pora roku na górskie wycieczki oraz odkrywanie nowych szlaków. Sezon urlopowy zakończony, ale to nie znaczy, że nie możemy sobie pozwolić na małe podróże i odkrywanie okolicy. Jednym z miejsc, które warto poznać jest Gmina Lipowa.

Szlaki turystyczne

Na turystycznej mapie Żywiecczyzny prym wiodą górskie szlaki, które zachwycają widokami i krajobrazami. W Gminie Lipowa zaczynają się trzy trasy turystyczne, którymi można dotrzeć na: Skrzyczne, Malinowską Skałę, Kościelec, Halę Ostre oraz Magurkę Radziechowską.

Niebieski szlak na Skrzyczne zaczyna się przy hotelu Zimnik w Ostrem, trasa zajmuje ok. 2,5 godziny jednak jest trochę wymagająca. Częste i intensywne nachylenia stoku mogą być uciążliwe, jednak widoki z Hali Jaskowej na pewno wynagradzają wysiłek. Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i należy do Korony Gór Polskich. Nie każdy, wie, że szczyt góry administracyjnie należy do Gminy Lipowa, a od kiedy możliwe jest udzielanie ślubów cywilnych poza urzędem, wójt Gminy Lipowe już dwukrotnie udzielił ślubu na Skrzycznem.

Zielony szlak na Halę Ostre jest przystępny nawet dla początkującego turysty. Z hali rozpościera się widok na Beskid Mały, Żywiecki i Pasmo Skrzycznego. Będąc na szczycie warto podejść do rezerwatu Kuźnie na Muronce, gdzie znajdują się jaskinie i kompleksy skalne, a wśród nich jedna z największych jaskiń w Beskidach, tzw. Jaskinia Chłodna. Na Ostrem można zobaczyć pozostałości szałasów z czasów pasterstwa. Szlak dalej prowadzi na Magurkę Radziechowską, gdzie przecinają się trasy Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Jednym z najbardziej malowniczych szlaków, jest szlak żółty z Ostrego przez Kościelec na. Malinowską Skałę, na szczycie której znajduje się tzw. wychodnia skalna – zapisana w rejestrze pomników przyrody nieożywionej. Jest to najczęściej fotografowane miejsce w tej części Beskidów.

Poza szlakami górskimi, w Lipowej znajduje się trasa turystyczna Doliną Zimnika wraz z wyznaczoną ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą przygotowana przez Nadleśnictwo Węgierska Górka. Ścieżka to świetna nauka i zabawa dla najmłodszych. Trasa do źródełka Zimnik zajmuje około poł godziny drogą asfaltową lub leśną. Jest to świetne miejsce na spacery z wózkiem czy uprawianie nordic walking.

Dla pasjonatów kolarstwa

Przez Gminę Lipowa przebiega ścieżka rowerowa o długości 28 km, biegnąca u podnóży Ostrego i Skrzycznego, a także prowadzi przez Leśną, Ostre, Sienną, Słotwinę i Twardorzeczkę. Dzięki temu można poznać prawie wszystkie miejscowości Gminy oraz znajdujące się w nich punkty widokowe.

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Poznawanie regionu może być wspaniałą przygodą i nauką, nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla wszystkich tych, którzy cenią piękno przyrody. Gmina Lipowa z pewnością zachwyci każdego pasjonata Żywiecczyzny i Beskidów.

 

Udostępnij Drukuj E-mail