Szlak skiturowy wyznaczony jako szlak dla niewidomych i słabowidzących biegnie z przełęczy Glinka szlakiem granicznym przez Krawców Wierch na Rysiankę i schodzi do Złatnej Huty. Możliwe jest zejście również „małą pętlą” z Krawcowego Wierchu spychaczówką z powrotem  do przełęczy Glinka. Długość szlaku 22 km. W punkcie startowym znajduje się mapa wypukła możliwa do odczytania przez osoby niewidome i słabowidzące odzwierciedlająca przebieg szlaku oraz topografię terenu.

Jesteście ciekawi jakie warunki panują obecnie na tym szlaku? 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wyprawy wolontariuszy Fundacji "Pogranicze Bez Barier" na czele z Bogumiłem Kanikiem wraz z osobami niewidomymi w dniach 20-21 stycznia z Kubiesówki w Glince na Krawców Wierch.  Widać na nich, jak osoby na skiturach przecierają szlak pieszym turystom.

Przypominamy iż Fundacja "Pogranicze Bez Barier" powstała w 2013 roku. Fundatorem Fundacji i zarazem prezesem jest Bogumił Kanik, społecznie ratownik górski (ochotnik) Grupy Beskidzkiej GOPR. To właśnie dzięki jego inicjatywie powstał górski szlak narciarski dla osób niewidomych. Celem Fundacji jest wspieranie osób z niepełnosprawnością (niewidomych) poprzez wykorzystanie i promowanie wśród tych osób nowoczesnych technologii, ułatwiających im normalne funkcjonowanie, uprawianie sportów i turystyki górskiej.

Jeżeli czujesz potrzebę dzielenia się swoimi pasjami, turystyką górską i narciarstwem z osobami niewidomymi możesz przyłączyć się do fundacji poprzez wolontariat.

"Nie spodziewałem się, jako osoba niewidoma, że nadal będę doświadczał bliskości gór. Góry znowu zaczęły bić rytmem, którego nie zapomniałem. Fascynacja górami nie zasnęła. Odczuwam melodię gór poprzez: dźwięk strumienia, szum świerków, zapach żywicy i powiew wiatru na gór szczytach.
Dzięki fundacji „ Pogranicze bez Barier” przygoda z górami nadal trwa. To przyjaciele - wolontariusze otworzyli się na wspólne wędrowanie po górach. Mimo zabieganego życia potrafią poświęcić swój wolny czas. Chociaż spotykamy się pierwszy raz potrafimy znaleźć wspólne tematy dialogu: o radości życia, o książkach, o wydarzeniach w rodzinie, o pięknie natury, codzienności i Biblii." - pisze Brat Sławomir Narloch SAC, pallotyn Z Bielska – Białej, który dzięki tej fundacji ma możliwość widzenia gór sercem.

{gallery}goryserce{/gallery}

 zdjęcia:  Fundacja "Pogranicze Bez Barier"

Udostępnij Drukuj E-mail