W biegu życia, chociaż na chwilę można tutaj zatrzymać się i przysiąść na ławeczce obok Alicji Habsburg w Żywcu. Jest to rzeźba w formie ławeczki pomnikowej, umiejscowiona w żywieckim Parku Zamkowym, niedaleko Parku Miniatur.

Pomnik przedstawia postać Alicji Habsburg z domu Ankarcrona - małżonki Karola Olbrachta Habsburga, matki księżnej Marii Krystyny Habsburg. Alicja Habsburg zamieszkiwała w Żywcu w latach 1920-1945, podczas II wojny światowej była członkinią Armii Krajowej. Jej postać, naturalnej wielkości, przedstawiono tutaj w formie siedzącej, z chustką z herbem Habsburgów w dłoni.

Tuż obok pałacu znajduje się Park Miniatur, w którym można zobaczyć modele najciekawszych zabytków Podbeskidzia. Projekt powstał w ramach historycznego parku tematycznego „Od Komorowskich do Habsburgów”.

W Parku znajdują się miniatury m.in. Zamku w Suchej Beskidzkiej, okolicznych pałaców, np. pałaców w Rajczy i Kamesznicy, dworów, leśniczówki czy kościółka drewnianego znajdującego się obecnie przy Zameczku Prezydenta w Wiśle Czarne.

Jak pisze Andrzej Komoniecki w "Dziejopisie Żywieckim, żywiecki park "był włoską modą". Park składa się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi również altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich - Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

W centrum parku znajduje się fontanna, pergole oraz półkoliste rozarium. Nad kanałami przebiegają kamienne mostki, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów, a Starym Zamkiem znajduje się  ozdobna, kuta z żelaza studnia, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

 

{gallery}park{/gallery}

zdjęcia: Magdalena Sporek

źródło: vikipedia

Udostępnij Drukuj E-mail