W drugiej połowie stycznia 2018 roku ukazał się drukiem przewodnik książkowy „Na szlakach tradycji” wraz z mobilną aplikacją na smartfony.

To 168-stronicowe wydawnictwo i aplikacja w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim poświęcone są miejscom: izbom, galeriom, muzeom, pracowniom, skansenom, związanym z transgranicznym polsko-słowackim dziedzictwem kulturowym.

"Kiedy w 2005 roku wydaliśmy przewodnik „Na szlakach tradycji / Po cestach tradícií” – czytamy we wstępie – okazał się on wielkim przebojem. Po kilkunastu latach temat nie jest już nowy, ukazało się wiele wydawnictw, czy to książkowych, czy internetowych o podobnym charakterze. Postanowiliśmy jednak zaryzykować i wejść jeszcze raz do tej samej rzeki, by sprawdzić, jak zmieniło się to, co opisywaliśmy. Rzeczywiście się zmieniło. Jednych miejsc już nie ma; inne się rozwinęły i podejmują nowe zadania, realizują nowe projekty; są i takie, które wtedy jeszcze nie istniały, a dziś przyciągają swoją jakże ciekawą ofertą. Efekt trzymacie, Czytelnicy, w swoich rękach. Znaleźć go możecie także na swoich smartfonach."

Zarówno książka, jak i aplikacja adresowane są do mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza, w tym pracowników partnerskich instytucji (Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i Oravského kultúrneho strediska w Dolným Kubínie), etnografów, animatorów kultury, twórców ludowych, miłośników folkloru i wszystkich zainteresowanych.

"Na szlakach tradycji"   przeglądnij tutaj

Autorzy: Małgorzata Słonka, Justyna Fołta, Łukasz Giertler
Tłumaczenie: Agata Jędrzejczyk, Katarzyna Zieleźnik
Wydawnictwo: Wydawca Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej serdecznie zaprasza na promocję przewodnika książkowego i mobilnej aplikacji na smartfony do etnograficznych wędrówek po polsko-słowackim pograniczu:

„Spotkajmy się na szlakach tradycji” 9 maja 2018 w godz. 17.00–19.00 w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 8.

W programie: prezentacja multimedialna, spotkanie z twórcami wydawnictwa, malowanie na szkle.

Każdy z przybyłych gości otrzyma egzemplarz przewodnika.

źródło i grafika: TransEtno

 

Udostępnij Drukuj E-mail