Są inicjatywą nieformalnej grupy Aktywne Zabłocie, która projekt "Zabłockie szlaki - do Browaru i nie tylko" zrealizowała przy Fundacji Akademii Młodych Talentów w Żywcu i dzięki dofinansowaniu Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Aktywne Zabłocie to prężnie działająca grupa, której główny skład stanowi Anna Barabasz, Jarosław Gowin i Beata Leńczuk-Bachmińska. Na temat powstania i realizacji projektu „Zabłockie szlaki - do Browaru i nie tylko” szczegółowo pisaliśmy TUTAJ.

Zapraszamy na spacer po Zabłociu:

Szlak Galicyjski:

Długość: 2,4 km

Czas przejścia: 35 minut

Rower: 10 minut

Co warto zobaczyć?

* kamienice wzdłuż obecnej ul. Dworcowej z kamienicą „Pod Góralem”, Blumenfeldów i Slachetchy na czele

* budynek Dworca PKP

* infrastrukturę papierni Solali (1833): fabrykę z wieżą zegarową, osiedle domów i kamienicę na rogu obecnej ul. Słonki i Tetmajera

* kirkut na ul. Stolarskiej

* infrastrukturę browaru żywieckiego (1865)

Szlak Jukacy:

Długość: 3,6 km

Czas przejścia: 50 minut

Rower: 20 minut

Szczegółowo na temat Jukacy w Żywcu pisaliśmy TUTAJ:

Szlak Piwny:

Długość: 2,7 km

Czas przejścia: 35 minut

Rower: 15 minut

Utworzenia tego szlaku nawiązuje do Browaru Arcyksiążęcego, który powstał w roku 1856 z inicjatywy Albrechta Fryderyka Habsburga.

Szlak Siutrorzy:

Długość: 1,9 km

Czas przejścia: 30 minut

Rower: 8 minut

Zabłocie leży po lewej stronie rzeki Soły; jest tu również potok Leśnianka, wpadająca do Soły u stóp Grojca. Płynie tu także Młynówka, którą pamiętają starsi mieszkańcy – dziś jej prawie zupełnie nie widać. Rzeka daje wiele, w tym budulec jakim jest żwir. I wydobycie żwiru właśnie - zwanego siutrem – stanowiło jedno ze źródeł dochodu Zabłocan, zwanych Siutrorzami

Szlak Sportowy:

Długość: 1,8 km.

Czas przejscia: 30 minut

Rower: 8 minut

Na trasie tego szlaku za stadionem, na plaży miejskiej, jest boisko do siatkówki plażowej, wybudowane z inicjatywy grupy nieformalnej Aktywne Zabłocie, przy ogromnej pomocy mieszkańców i lokalnych firm.

Szlak Węgierski:

Długość: 2,1 km

Czas przejścia: 35 minut

Rower: 10 minut.

Zofia Rączka, charakteryzując specyfikę Zabłocia, wyjaśniła, skąd pochodzi określenie: „na Węgry”. Terminu tego użył w rozmowie całkiem niedawno p. Władysław Foksa, 97-letni mieszkaniec Zabłocia, urodzony i mieszkający tutaj całe życie. Jak się okazuje, nazwa ta dotyczy miejsca wokół obecnej ulicy Pawlusie, obejmującego południową część Zabłocia (pierwotnie były to tereny pograniczne wsi: Zabłocie, Leśna i Wieprz).

Udostępnij Drukuj E-mail